Obezita u psů a koček

obézní pes leží na zahradě v trávě

Dříve byli psi i kočky považováni za divoká zvířata a byli odkázáni především sami na sebe. Sháněli si potravu a sami regulovali, kolik potřebují potravy k poměru vydané energie. V dnešní době máme ale psy a kočky jako domácí mazlíčky a stále častěji je bereme jako právoplatné členy našich domácností.
Člověk může své stravovací návyky silou vůle změnit, ale naši mazlíci jsou plně závislí jen a jen na nás.

Jak obezita vzniká?

V drtivé většině případů je na vině nadbytečný příjem energie z potravy, případně její nedostatečný výdej.
Jedná se vlastně o nadměrné ukládání tuku v těle, na tom se podílí různé faktory:

  • Překrmování – podávání výživnější potravy a ve větším množství, než je potřeba. Mnozí páníčci mají pocit, že čím víc jídla mazlíčkovi dopřejí, tím se bude mít lépe. Někteří dokonce dávají zbytky od večeře či zbylé potraviny, které je jim líto jen tak vyhodit.
  • Nedostatek pohybu – pravidelný pohyb je důležitý k udržení ideální hmotnosti.
  • Věk – starší zvířátka mají pomalejší spalování a mívají méně pohybu.
  • Kastrace – mazlíčci se obvykle lehce zklidní, čímž se sníží potřeba přijaté energie.
  • Některá plemena – mají vyšší předpoklad k ukládání tuku například labradoři či britské kočky.

Toto chování jde ruku v ruce s tím, že naši mazlíčci začnou jednoduše přibírat na váze.

Jak obezitu poznat?

Každý mazlíček je jedinečný i co se stavby těla týče, ale ideálně by měla jít nahmatat páteř a žebra, která by se měla dát snadno spočítat. Neměla by být ovšem na pohled vidět či být vystouplá. Pokud žebra nelze nahmatat vůbec, a není znatelný pas, je mazlíček s největší pravděpodobností obézní.

Co se děje, pokud je obézní pes?

Pes trpící nadváhou si nemůže plně užívat radosti ze života, velmi špatně snáší horko a aktivní zábava mu dělá velké potíže.
Pokud je obézní, hojí se mu pomaleji rány. Jeho imunitní systém je oslaben, může se objevit srdeční onemocnění, diabetes a jiné problémy. Tím se snižuje kvalita a délka života. Dalším častým problémem jsou ortopedické problémy hlavně u velkých plemen. Avšak nejen u obézních psů velkých plemen, ale i u středně velkých a malých plemen platí, že se nadměrně zatěžují klouby, čímž dochází k jejich rychlejšímu opotřebení.

Co se děje, pokud je obézní kočka?

U koček je problém, že mívají pomalý metabolismus a mají většinou k dispozici neomezené množství jídla.
Navíc ne každý ví, že si kočka vystačí s malým množstvím potravy, aby dobře prospívala. Není potřeba ji přikrmovat, zcela stačí vypočtená denní dávka uvedená na pytli s krmivem.

Obézní kočky čelí vážným zdravotním komplikacím jako je cukrovka, onemocnění dolních močových cest, ztučnění jater, artritida, rakovina nebo onemocnění srdce a dýchacích cest. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou.

Jak obezitu řešit?

Často se také stává, že je obezita zaviněna špatnou domluvou mezi členy rodiny. Proto je důležité domluvit se se všemi členy na těchto důležitých pravidlech:

  • Snížíme příjem energie (potravy)
  • Zajistíme dostatek pohybu

Nejlepší a nejúčinnější je ovšem kombinace obou.

Dietní krmivo

Pokud jste vybrali ke snížení hmotnosti dietní krmivo, buďte pozorní, neboť některá krmiva pouze zvyšují obsah vlákniny v potravě, aby se mazlíček cítil sytější. Určitě vám nejlépe poradí váš veterinář, který vybere to pravé veterinárně dietní krmivo. Většinou ale úplně postačí, pokud krmíte kvalitním krmivem, upravit (snížit) denní dávku a nedávat navíc konzervy či pamlsky po kterých se také snadno přibírá na váze. Pokud přeci jen chcete přidávat svým mazlíčkům konzervy či pamlsky, vybírejte ty, kde je více jak 90% masa a upravte denní dávku granulí.

Dostatek pohybu

Chce to pohyb, pohyb a zase pohyb – i 15 minutová rychlejší procházka každý den udělá své.
Se psem můžete jezdit na výlety, plavat, cvičit nebo mohou sami běhat na zahradě třeba za balonkem.
To kočka žijící v bytě nemůže. S kočkou se chodí málokdy na procházky, proto zkuste třeba kočičí hračky. Třeba ty hračky provoněné šantou nedají kočičkám spát.

Jestliže jste dosáhli ideální hmotnosti a už nechcete aby mazlíček dále hubnul, lehce mu zvyšte denní dávku a sledujte váhu. Pokud jste začali krmit veterinárně dietním krmivem, držte se pokynů veterináře.

Dokázali jste zbavit vašeho parťáka obezity?

Skvělé, ovšem je potřeba myslet, na to, že se nadváha může kdykoli vrátit třeba i formou jojo efektu.
Snažte se s pejskem chodit na procházky a hrajte si s kočkami. Nejen že jim pomůžete udržet se v kondici, ale budete si udržovat i kondici vlastní. Děláte to pro zdraví vaše i vašeho parťáka.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie