Největší suchozemské zvíře je slon africký a největším savcem plejtvák obrovský
Největším obyvatelem našich kontinentů je slon africký, který dosahuje hmotnosti až 6 tun. Ale když se podíváme pod mořskou hladinu, najdeme skutečného obra. Plejtvák může dosáhnout délky až 29 m a váhy až 200 tun, což z něj činí nejtěžšího současného žijícího živočicha a jednoho z největších živočichů, který kdy na Zemi žil.
Nejmenší savec na světě je bělozubka nejmenší
Bělozubka nejmenší je nejmenším pozemním savcem na světě. Je savcem z čeledi rejskovitých. Má velmi rychlý metabolismus, takže většinu svého života tráví sháněním potravy. Dožívá se maximálně jednoho roku, váží přibližně 2 gramy a měří 35 až 48 mm. Srdce jí bije rychlostí 1200 až 1500 úderů za minutu.
Proč je lenochod pomalý?
Lenochod je mistrem v pomalosti. Jeho životní tempo je tak nízké, že se zdá, jako by se pohyboval v jiném časovém měřítku. Lenochod se živí listy stromů, které jsou chudé na živiny. Proto musí šetřit energií a pohybovat se co nejméně. Jeho metabolismus je také extrémně pomalý a jediný list může trávit až měsíc. Dožívá se až 30 let.
Největší paryba je neškodná
Žralok obrovský je největší ze všech paryb. Dosahuje délky kolem 14–18 metrů a váhy až 20 tun. I přes svou mohutnost je naprosto neškodný. Živí se drobným planktonem a neprojevuje žádnou agresivitu. Může se dožít až 150 let. Do jeho tlamy by se vešlo až 5 lidí.
Nejrychleji běhá gepard
Gepard je nejrychlejším běžcem na světě. Dokáže dosáhnout rychlosti až 112 km/h. Jeho krátké, silné nohy a dlouhý ocas mu umožňují udržet stabilitu. Gepard je králem savany, který za život ujde několik tisíc kilometrů.
Rybák dvouocasý nalétá nejvíc kilometrů
Během migrace urazí až 30 000 kilometrů a každoročně může nalétat i přes 90 000 kilometrů, což je vůbec nejvíc mezi všemi ptáky.
Nejjedovatější je tropická medúza
Čtyřhranka smrtelná je tropická medúza, která má k dispozici jeden z nejsilnějších přírodních jedů. Jed jedné dospělé medúzy by stačil na otrávení až 60 lidí.
Nejhlasitější je vorvaň
Vorvaň vydává sérii cvakavých zvuků, které mohou dosáhnout až 230 dB, což z něj dělá nejhlasitější zvíře na světě.
Nejhustší srst mají vydry
Na dvou centimetrech čtverečních mají vydry až milion chloupků! Jejich srst se skládá ze dvou vrstev. Díky tomu zachycuje vrstvu vzduchu, díky které jejich kůže zůstává suchá.
Další zvířecí kuriozity:
- Kočky mňoukají jen na lidi. Nejspíš, když chtějí nějaký kočičí pamlsek.
- Blechy doskočí 200krát délku svého těla. Myslete tedy na dostatečnou ochranu proti blechám, ať na vašeho chlupáče žádná blecha neskáče.
- První záznam o domestikované kočce je starý 9500 let. Myslíte, že i tehdy měly kočky tak pohodlné kočičí pelíšky jako dnes?
- Kolibříci jsou jediní ptáci, kteří dokážou létat pozpátku.
- Krokodýli nemohou vypláznout jazyk.
- Hvězdice nemají mozek.
- Slimáci mají 4 nosy.
- Z komárů štípou jen samičky.
- Kůže ledního medvěda je černá.
- Jediný savec schopný letu je netopýr.
- Novorozený klokan je velký jako fazole.
- Koalí otisky prstů jsou extrémně podobné lidským. Prospí denně až 22 hodin.
- Žirafy mají fialové jazyky.
- Chobotnice mají tři srdce.
Znáte také nějakou zajímavost ze světa zvířat? Podělte se o ni s námi třeba na sociálních sítích.