Všichni způsobují onemocnění kůže, ale každý na jiném místě. Většina z nich není specifická pro jeden druh, proto může docházet k nákaze více různých zvířat v domácnosti. Nějakou dobu mohou přežít i v prostředí, k infekci tudíž nemusí dojít pouze přímým kontaktem. Pokud se neléčí včas, může vést ke komplikacím, jako jsou infekce kůže nebo celkové oslabení organismu zvířete.
V tomto článku si podrobně vysvětlíme příznaky, léčbu a prevenci svrabu u psů a koček.
Pokud si všimnete změn na kůži svého zvířete, je důležité co nejdříve navštívit veterináře, který diagnózu potvrdí a doporučí vhodnou léčbu.
Ušní svrab
S ušním svrabem se nejčastěji setkáváme u venkovních koček. Nakazit se mohou ale i psi, výjimečně i domácí kočky. Na lidi se však nepřenáší. Tento typ svrabu je způsoben parazitem Otodectes cynotis, postihujícím pouze zvukovod.
Příznaky ušního svrabu u psa a kočky
Drbání uší - hlavním příznakem je svědivost. Zvířata si mohou intenzivně drbat uši, nebo klepat hlavou. Ušní svrab je nejčastějším původcem zánětu zvukovodu u koček.
Špinavé uši - velmi často si majitelé všimnou tmavého mazu v jednom nebo obou uších. Tento sekret má charakter tzv. kávové sedliny a je velmi typický pro ušní svrab.
Svrab u psa
Svrab u psů je nejčastěji způsoben parazitem Sarcoptes scabiei (var. canis), což je roztoč, který napadá kůži psa a způsobuje intenzivní svědění. Tento typ svrabu je také známý jako sarkoptóza. Pes není jeho jediným hostitelem, nakazit se mohou také jiní savci, včetně člověka.
Příznaky svrabu u psa
- Silné svědění – jedním z hlavních příznaků svrabu u psa je neustálé škrábání, a to i během procházky, krmení nebo hry. V důsledku drbání a okusování dochází k dalšímu poškozování kůže.
- Vypadávání srsti – postižená místa mohou začít plešatět.
- Šupinatá a zarudlá kůže – kůže psa může na postižených místech vypadat suchá, šupinatá, s viditelnými strupy a podrážděním.
- Zánět kůže – v důsledku zánětu způsobeného roztoči a okusování nebo drbání postižených míst, může dojít k narušení kožního mikrobiomu a zhoršení kožního zánětu.
Sarcoptový svrab se může přenést i na člověka, ale u lidí obvykle nevyvolává dlouhodobou infekci, protože roztoči nejsou schopni se na lidské kůži rozmnožit. Proto infekce trvá pouze pár dní. Nicméně, pokud máte podezření, navštivte lékaře.
Svrab u kočky
Svrab u koček, známý také jako notoedrový svrab, je způsoben roztočem Notoedres cati. Tento typ svrabu postihuje hlavně kočky, vzácně se může šířit i na jiné zvířecí druhy. Notoedrový svrab je podobný sarkoptovému svrabu u psů, ale postihuje především oblast hlavy, krku a uší. V dnešní době se jedná o velmi vzácného parazita. Mnohem častěji se u koček setkáváme s ušním svrabem.
Příznaky svrabu u kočky
- Intenzivní svědění – kočky se neustále škrábou, zejména kolem hlavy a uší, což způsobuje zarudnutí a zánět kůže.
- Vypadávání srsti – na hlavě, krku a uších se mohou objevit holá místa kvůli nadměrnému škrábání a postižení kůže parazity.
- Strupy a šupiny na kůži – na kůži lze najít tvrdé strupy, krusty nebo šupiny.
- Změny chování – kočky mohou být kvůli diskomfortu podrážděné, méně aktivní a mohou ztrácet chuť k jídlu.
Diagnostika svrabu u psů a koček
Diagnostika svrabu je zdánlivě velmi jednoduchá, postačí k ní pouze mikroskop.
Jako vyšetřovaný vzorek se použije část postižené kůže nebo ušní maz.
Jelikož se parazité nenachází na povrchu, ale hlouběji v kůži, je nutné vzorek odebrat seškrabem kůže z hloubky do tzv. prvního kapilárního krvácení. Vzorků se zpravidla odebírá několik, aby se zvýšila šance záchytu parazita. I přesto se může stát, že se ve vyšetřovaném vzorku konkrétní parazit nenajde. Proto může být i při negativním mikroskopickém vyšetření doporučeno provést terapii antiparazitiky.
Z ušního mazu je šance záchytu parazitů naopak velmi vysoká.
Léčba svrabu u psů a koček
V rámci léčebného procesu je možné použít:
Antiparazitární přípravky – v dnešní době moderních antiparazitik, není svrab již takovým strašákem. Antiparazitika z řady Isoxazolinů ve formě tablet (Bravecto, Simparica, Credelio, AdTab, NexGard, Frontpro aj.) nebo pipet (Bravecto, Felpreva, NexGard, Stronghold Plus aj.) velmi účinně zbavují svrabu a zároveň jsou šetrné pro vašeho mazlíčka.
Dále je také možné použít antiparazitika na bázi selamectinu (Selehold, Stronghold aj.). U koček s ušním svrabem lze použít i ušní gel s ivermectinem.
Dříve se používal i ivermectin injekční, ale vzhledem k bezpečnějším variantám antiparazitik je dnes již méně používaný.
Antiparazitika ve formě šamponů a postřiků většinou nebývají příliš účinné.
Může být doporučeno některá antiparazitika po uplynutí doby účinnosti zopakovat, a to z důvodu, že fungují pouze na dospělce a životní cyklus parazitů může být delší než účinnost přípravku.
Lokální ošetřování - pro zmírnění zánětu kůže se používají různé dezinfekční přípravky jako jsou šampony, spreje nebo gely. V případě ušního svrabu, pokud se ve zvukovodu nachází velké množství mazu, může lékař doporučit čištění zvukovodu nebo je sám provede při prohlídce.
Antibiotika – ve velmi vzácných případech, pokud dojde k hlubokému zánětu kůže, může veterinář předepsat antibiotika celkově.
Prevence svrabu u psů a koček
- Antiparazitní přípravky – pravidelné používání antiparazitních přípravků zabraňuje nákaze a šíření svrabu. POZOR: ne všechny dostupné přípravky fungují také proti svrabu, některé mají účinnost pouze proti blechám a klíšťatům (např. obojky a některé pipety).
- Vyhýbání se kontaktu s nakaženými zvířaty – jelikož je svrab vysoce infekční onemocnění je vhodné přeléčit antiparazitárními přípravky všechna zvířata v domácnosti a dbát na zvýšenou hygienu prostředí. Dále je dobré zamezit kontaktu s jinými zvířaty, aby nedošlo k dalšímu šíření.
- Pravidelná kontrola srsti – jako první příznak si většinou majitelé všimnou svědění, nicméně mohou také objevit strupovitá nebo holá místa na srsti. V případě nejasností, kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Svrab u psa a kočky: Klíčové informace
I když svrab u psa a svrab u kočky způsobují různé druhy roztočů, mají podobné příznaky a způsobují silné svědění. Je důležité, aby byl svrab diagnostikován a léčen co nejdříve, aby se zabránilo šíření infekce a sekundárním komplikacím. Pokud máte více mazlíčků, je nutné ošetřit všechny, aby nedocházelo k opakované infekci.