Jak na úspěšné soužití kočky a psa?

kočka se psem společně spí s hlavou u sebe

Plánujete rozšířit svou smečku o nového člena jiného druhu? Sdílení domácnosti se psem i kočkou může být nejen radostí, ale i výzvou. Zjistěte, jak se na soužití psa a kočky připravit, jak je společně seznámit a jaká úskalí na vás mohou čekat.

Má soužití psa a kočky nějaká úskalí?

Sdílení domova mezi psem a kočkou může být náročné zejména kvůli jejich odlišným potřebám a povaze. Psi jsou společenská zvířata, kteří potřebují velké množství pozornosti a pohybu. Kočky jsou zase samostatnější a nezávislejší, ale vyžadují vlastní teritorium. 

Kočky i psi mívají tendence chovat se na “svém” území dominantně. Záleží tedy, zda přivádíte kočku do zajeté psí domácnosti, nebo zda přivádíte psa do kočičího teritoria. Je potřeba počítat s tím, že “domácí” si bude svůj prostor chránit a nebude z počátku na nového “vetřelce” zvědavý.

Tip: Všechna zvířata většinou dobře reagují na mláďata, proto bývá vhodnější ke staršímu zvířeti pořídit spíše mládě než dospělého jedince. Samozřejmě ale záleží na povaze právě vašeho miláčka.

Jak psa a kočku úspěšně seznámit

Základem harmonického soužití psa a kočky je správné seznámení. Je důležité, abyste byli alespoň v začátku neustále nablízku a zabránili případným konfliktům. I když třeba svého parťáka znáte velmi dobře, i pohodové zvíře se může v nestandardní situaci zachovat nevyzpytatelně. Pokud je to možné, měli byste mít k ruce dalšího člověka, abyste každý mohl mít na starosti jedno ze zvířat. Seznamování by mělo probíhat v klidném prostředí bez zbytečných zvuků, vjemů a dalších osob či zvířat.

Tip: Rozhodující vliv na sžívání koček a psů má i skutečnost, kdo tu byl první: pes, nebo kočka? Psi jsou zvířata, která žijí ve smečkách. Díky tomu přijmou nového člena rodiny většinou snadněji než kočky, které bývají k nově příchozímu často skeptičtější. Psa totiž vnímají jako hrozbu pro své teritorium. Začlenění kočky do psí domácnosti tedy mívá většinou hladší průběh.

Seznamování kočky a psa krok za krokem:

 • Vyhraďte si několik dní, kdy budete moci věnovat svým zvířatům plnou pozornost.
 • Pro nově příchozího člena smečky byste měli vyhradit jednu místnost, kam se bude moci uchýlit.
 • Připravte pro psa vodítko, aby neměl tendence kočku honit.
 • Ujistěte se, že jsou obě zvířata klidná a spokojená tzn. oba jsou vyvenčení, nakrmení a v pohodě. A že vy jste také v pohodě. Vaše napětí a stres se okamžitě přenese na zvířata.
 • Zatímco psa kontrolujete, do místnosti nechte někým dalším vpustit kočku. Případně psa přivažte a vpusťte do místnosti kočku sami.
 • Nechte na kočce, aby se sama rozhodla, jak blízko a jak rychle se k psovi bude chtít přiblížit.
 • Sledujte, jak na sebe reagují, a pokud nedochází k agresivitě, nechte je se vzájemně očichat.
 • Pokud bude mít kočka tendence se k psovi lísat, ale on bude vrčet nebo jinak dávat najevo nelibost, nenechte kočku, aby v otírání se o něj pokračovala.
 • Pokud bude pes tahat a bude z nového návštěvníka “na větvi”, pokuste se mu vstoupit do zorného pole, rozptýlit ho a uklidnit ho.
 • První setkání po několika minutách ukončete a opakujte další den.
 • Po několika dnech opadne prvotní šok a zvířata už budou vědět, co od “schůzky” očekávat. Pak můžete trvání prodloužit a dle chování zvířat polevit omezení.
 • Jak se budou postupně uvolňovat “hranice”, můžete se začít během seznamování věnovat i jiným činnostem než jen hlídání. Ale to až pouze tehdy, když si budete jisti, že vaše zvířata na sebe reagují alespoň neutrálně.
 • Až budou zvířata na vzájemnou přítomnost zvyklá, můžete začít zkoušet nějaké společné aktivity nebo hry.

Tip: Nezapomeňte mít připravené pamlsky a za pohodové chování při seznamování je řádně odměňte. Dbejte na to, abyste odměňovali pouze žádoucí chování. Když vrčícího psa budete zkoušet uklidnit pamlskem, bude si myslet, že potřebujete před kočkou ochránit.

Jak zajistit pohodu všech zúčastněných?

 • Pro pohodlí psa a kočky v jedné domácnosti je klíčový dostatečný prostor pro každé zvíře. Každý by měl mít možnost zalézt si do soukromí, kde ho ten druhý nebude rušit. Oddělené pelíšky jsou samozřejmostí!
 • Kočka se bude cítit bezpečněji, pokud bude mít úkryt někde vysoko, kam za ní pes nebude moci - pořiďte tedy buď odpočívadlo nebo někam do výšky umístěte třeba kočičí kukaň. V soukromí by měla mít umístěnou i kočičí toaletu, aby se při vyprazdňování cítila bezpečně. Ve společné psí/kočičí domácnosti bývá vhodnější uzavřená kočičí toaleta, aby pejsek neměl tendence kočičí nadílky vyhrabávat.
 • Pejsek by zase měl mít k dispozici uzavřený prostor - například roh místnosti pod stolem nebo jiné boudě podobné místo.
 • Pes i kočka by měli mít oddělené misky, aby nedocházelo ke konfliktům během krmení.

Je důležité si uvědomit, že každé zvíře je jedinečné a má své vlastní potřeby. Soužití psa a kočky může být náročné, ale pokud dodržujete zásady postupného seznámení a zajistíte pro každého dostatek prostoru a pozornosti, můžete mít dva spokojené zvířecí kamarády.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie