Jak šetrně přejít na novou značku psích granulí?

husky jí z Akinu misky krmivo Akinu Vitality

Dáváte pejskovi granule, ale přestaly mu vyhovovat, nechutnají mu, nebo jste nalezli jiné, mnohem kvalitnější? Důvody, proč krmivo změnit mohou být různé, přechod na nové granule však většinou zůstává stejný.

Se změnou krmiva se musí srovnat hlavně zažívání pejska, což může trvat 2-3 týdny. Pokud je přechod příliš rychlý, pejsek může mít průjem, trpět plynatostí či zvracet. Navíc nemusí hned nové krmivo zcela strávit a ochudí se tak o žádané živiny.

Jak správně přejít na nový druh krmiva?

Nejlepší metoda, která je doporučena i veterináři, je postupné přimíchávání nového krmiva do krmiva stávajícího. Dle našeho postupu to hravě zvládne každý páníček:

  • Nejdříve přidávejte do krmiva, které dáváte teď, jen část nových granulí.
  • Později namíchejte denní dávku 1:1 (takže budete dávat půl dávky starých a půl denní dávky nových granulí).
  • Dávejte již třičtvrtě nových granulí.
  • Nakonec budete dávat jen nové krmivo – přechod je hotový.

Přechod na nové granule by měl trvat minimálně 14 dní. Pokud je pejsek citlivější, může přechod trvat až 21 dní.

Tabulka dávkování

Tabulka je důležitá pro představu o tom, kolik krmiva má pejsek denně sníst. Krmnou tabulku naleznete na obale každého krmiva. Uvedená dávka je vypočtena tak, aby krmivo pejskovi přineslo ten správný poměr všeho, co potřebuje. Dle váhy pejska vám tabulka ukáže, kolik gramů krmiva máte denně pejskovi dát. Samozřejmě, každý pes je individuální a pokud bude po krmivu přibírat či naopak, můžete dávkování snadno upravit jeho potřebám.

Jak často psa krmit

U dospělého psa můžete dát celou dávku krmiva najednou nebo ji rozdělit na 2 části. Já třeba rozděluji denní dávku tak, že dám půlku ráno a druhou půlku večer, vždy ve stejnou hodinu. Pes si rychle zvykne jíst každý den ve stejný čas a sní svou porci najednou a s chutí. Krmit každý den ve stejnou dobu má i další výhody. Například se tím upraví čas vylučování stolice. Máte tak hrubou představu, jak dlouho pejsek vydrží doma sám, bez vyvenčení.

Na co si dát pozor?

Všechno vám prozradí psí hovínko. Je to tak, proto doporučuji u psa sledovat jeho exkrementy. Totiž to, jakou má pes stolici vám řekne, jak krmivo psovi vyhovuje. Bobek by měl být pevný a bez nadměrného zápachu. Množství exkrementu by nemělo být větší, než celkový příjem krmiva. Pozor i na plynatost.

Velice často se totiž stává, že při přechodu na nové granule se u psa objeví řidší stolice, ale tím se hned nemusíte znepokojovat. Je to běžná věc, která by se měla do týdne spravit. Nemělo by se však jednat o průjem. Pokud pes po změně krmiva trpí průjmy a tyto obtíže přetrvávají i po uplynutí několika dní, je lepší vrátit se ke krmivu původnímu, počkat až se zažívání pejska srovná, a začít se změnou znovu a pomaleji.

Zda psovi krmivo vyhovuje vám prozradí i stav jeho kůže. Pokud se pes začne po přechodu na nové krmivo z ničeho nic nadměrně drbat, nebo mu v srsti objevíte lupy, může to znamenat to, že krmivo psovi zcela nevyhovuje. Může být například citlivý či alergický na nějakou surovinu v receptuře.

Chceme, aby vaši pejsci měli spokojená bříška, pokud si s čímkoli nejste jistí, určitě se nás zeptejte na našem live chatu, nebo nám napište e-mail. Otázku nám můžete zanechat i zde pod článkem.

Přečtěte si také článek:  Jak probíhá změna krmiva u koček!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie