Je rozdíl mezi krmivem pro psy a pro kočky?

pes a kočka jedí ze stejné misky

Máte doma psa i kočku a přemýšleli jste nad tím, že byste si ulehčili práci, a krmili oba mazlíčky pouze jedním, stejným krmivem? Nebo už to tak děláte? Pozor, můžete tím svému parťákovi zadělat na pěkný průšvih. V dnešním článku vám vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi krmivem pro psy a pro kočky a proč má mít každý svou speciální recepturu.

Kočka není pes

Psi a kočky jsou dva odlišné druhy zvířat, proto mají i jiné výživové potřeby. Ten nejhlavnější rozdíl mezi kočkou a psem, co se týče jídla je v tom, že kočka potřebuje více bílkovin než pes, který je vlivem domestikace mnohem přizpůsobivější. Můžeme tedy říci, že kočka je výhradní masožravec a pes spíše všežravec. I z tohoto důvodu kočičí krmení většinou obsahuje mnohem více masa než to psí.


Další odlišností je to, že kočky se narozdíl od psů neobejdou bez dostatečného množství taurinu a kyseliny arachidonové a nedokáží si vyrobit ani vitamin A. Naproti tomu si psi tyto 3 látky umí vyrobit sami. Například vitamin A si pes vytvoří z beta-karotenu.


Do kočičích krmiv se tedy tyto přísady přidávají dodatečně. Často tak naleznete v kočičím krmivu přidaná játra, která vitaminem A doslova překypují.

Co se stane, pokud bychom krmili kočku psí stravou?

To by byl opravdu problém. Protože krmivo by neobsahovalo uvedené přísady, které kočky opravdu potřebují a mohly by mít vážné zdravotní problémy.
Krmivo pro psy může také tyto přísady obsahovat, ale otázkou je, zda v dostatečném množství pro životní potřebu kočky.

  • Například kočka s nedostatkem kyseliny arachidonové, může mít sníženou obranyschopnost organismu a neurologické problémy. Mastné kyseliny pomáhají udržovat správnou srážlivost krve, správné fungování reprodukčního systému a regulují růst kůže.
  • Pokud by měla kočka nedostatek aminokyseliny taurinu, může jí způsobit srdeční selhání nebo může oslepnout.
  • Pokud kočka nebude mít dostatečný příjem bílkovin, začne je získávat z jiného zdroje, a tím je její vlastní svalová tkáň, což je pro ni velice nebezpečné.

 

Co se stane, pokud bychom krmili psa kočičí stravou?

Pokud pes sní omylem kočičí krmivo, nic se nestane. Naopak mu bude nejspíše velice chutnat, protože obsahuje více masa. Určitě ale nedávejte pejskovi kočičí krmivo záměrně. Krmivo pro psy je vyvinuto přesně pro potřebu psů, takže by se mohlo stát, že by měl některé složky příliš mnoho a jiné příliš málo.


Pejskům kočičí krmivo jistě přijde k chuti, ale díky velkému množství bílkovin a hlavně tuků, by pejsek brzy začal přibývat na váze a mohl by být brzy obézní. V našem nedávném článku se můžete dočíst, proč je pro psy obezita nebezpečná. Dále by kočičí strava mohla u psa vyvolat průjem, zvracení, či zánět slinivky břišní.

Jak zabránit mazlíčkům, aby si jedli krmivo navzájem?

Pokud máte psa i kočku v jedné domácnosti, jistě znáte časté vylizování misek a ochutnávání potravy toho druhého, protože on má krmivo přeci určitě lepší. Nejjednodušší je, krmit mazlíčky odděleně. Krmte v určitou denní dobu a každého mazlíčka krmte v jiné místnosti. Další možností je, kočku krmit v místě, kam se pes nedostane, třeba na vysoké skříňce. Jelikož by kočky měly mít neustálý přístup k potravě, na vyvýšeném místě bude jejich krmivo v bezpečí.

Závěrem

Nic se nestane, pokud si chlupáči jednou za čas krmivo prohodí, pokud jinak budou dostávat krmivo pro ně určené. Ale aby měli stále dostatek živin, které potřebují, krmte kočky krmivem určeném pro kočky a psy krmivem určeném pro psy. Určitě ale nekrmte záměrně levnějším nebo lepším krmivem pro kočky i psa, či naopak - nevyplatí se to.

Máte doma psa i kočičku? Jak řešíte jejich krmení vy?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie