Péče o kočku v zimě: Podrobný průvodce

kotě v dlani člověka spokojeně spí

Venkovní kočky vyžadují v zimě zvláštní péči a pozornost. Ty domácí si možná ani nevšimnou, že venku sněží. A polodomácí kočky zase tráví nezvykle hodně času doma. Ať už máte kočičku venkovní nebo domácí, víme, jak se jí postarat o příjemné prožití zimního období.

Jak poznáte, kdy je kočce zima?

  • Je přikrčená a stočí se.
  • Tlapky má kompletně schované pod tělem.
  • Má zježenou srst.
  • Oči má stažené do malých štěrbin.

Kočky většinu zimy prospí

Mnoho venkovních koček raději zůstává v zimě doma a tráví většinu dne spánkem. Dokonce i kočky trvale žijící v bytě najednou podřimují víc než obvykle. Kočky obvykle spí 12 až 16 hodin denně, ale v zimě není neobvyklých ani 20 hodin spánku. Proto je potřeba venkovním i domácím kočkám připravit teplé místo k odpočinku. 

Jakou péči potřebuje v zimě venkovní kočka?

Kočka, která po celý rok tráví většinu času venku, se instinktivně připravuje na zimu tím, že mění srst a přibírá na váze. Na chlad je dobře vybavená, ale přesto potřebuje mít připravené teplé útočiště.

Pokud nechcete kočce umožnit přístup do bytu nebo teplé chodby třeba prostřednictvím kočičích dvířek, můžete pro ni vytvořit chráněné venkovní útočiště, kde si odpočine a nabere sílu. Takový kočičí domek či boudu vybavte:

  • Podpěrami, které přístřešek ochrání před chladem odspodu.
  • Slámou, přikrývkou nebo teplým kočičím pelíškem.
  • Miskami s čerstvou vodou a granulemi.
  • Izolací z nepromokavého materiálu.
  • Kočičí toaletou.

Venkovní kočky potřebují v zimě dostatek spánku a zvýšený příjem kvalitní potravy. Proto své venkovní kočce v zimě dopřejte kvalitní krmivo bohaté na obsah masa a nezapomeňte jí ho občas ozvláštnit třeba kapsičkou nebo teplým vývarem. Venkovní kočky v zimě potřebují spoustu energie, aby zvládly i nižší teploty, proto na krmení raději nešetřete. Kromě krmiva je vhodné posílit organismus i různými potravinovými doplňky - třeba kvalitním lososovým olejem, který je pro kočky bohatým zdrojem energie.

Tip: Dbejte také na dostatek pitné vody. V zimě hrozí venkovním kočkám dehydratace, proto pravidelně kontrolujte, že má vaše kočka v blízkosti alespoň dvě misky s nezamrzlou vodou. V kovových miskách zmrzne voda rychleji, proto zvolte raději misky plastové a keramické, případně můžete zkusit kočičí fontánu.

Jak se v zimě starat o domácí kočku?

I těla domácích koček, které tráví naprostou většinu svého času doma v teple, se „naladí“ na zimu. Sice proti kočkám, které tráví čas venku, nepotřebují žádnou zvláštní péči. Na rozdíl od venkovní kočky nepotřebuje domácí kočka v zimě více krmit, ale zase potřebuje více pohybu. Zkuste ji občas vyzvat ke hře, pořídit nějakou novou kočičí hračku nebo ji jinak motivovat k pohybu.

Pozor na prochladnutí! Domácí kočky, koťata a starší kočičky jsou v zimě náchylnější k prochladnutí. Domácí kočky jsou náchylné k nachlazení, protože před zimou neprochází procesem změn srsti a nabírání na váze. Staří jedinci mohou mít oslabenou imunitu, a tak pro ně pobyt venku není vždy úplně prospěšný. Proto se vybavte dobře izolovaným přepravním boxem, ať vám vaše domácí kočka po cestě neprochladne.

A jak v zimě pečovat o polodomácí kočku?

Kočky, které mají volný přístup do domu a mohou tak jít ven, kdy se jim zachce, budou trávit v zimě venku kratší dobu. Zatímco v létě se budou spokojeně celý den někde vyhřívat a zahlédnete je až k večeru, v zimě se vydají ven jen občas. Rozhodně kočku nenuťte trávit čas venku, pokud o to sama neprojeví zájem a připravte jí doma kočičí toaletu, kterou bude moct využít i v teple domova. 

Tip: Pokud naopak bude chtít trávit venku více času, připravte jí podobné zázemí jako venkovní kočce.

Zimní hygiena domácích i venkovních koček

  • Pokud vaše kočka mění srst na zimní – obzvláště hustou srst s hřejivou podsadou – můžete výměnu srsti podpořit pořádným kartáčováním. U domácích koček samozřejmě není zimní srst tak výrazná jako u venkovních koček.
  • Podobně jako tlapkám psů, i tlapkám venkovních koček hrozí v zimě popraskání. K péči o tlapky, které byly poškozeny posypovou solí a ledem, můžete použít speciální balzám na tlapky nebo obyčejnou vazelínu.
  • Na rozdíl od psů kočky nepotřebují oblečky.
  • Klíšťata a blechy se mohou vyskytovat i v mírných zimách, proto jsou i v tomto období antiparazitika nutností.
  • Nezapomeňte na pravidelné odčervování. Paraziti v zimě kočce berou tolik potřebnou energii.

Ať už tráví vaše kočka zimu venku nebo doma, dopřejte jí dostatek odpočinku a tepla. A pokuste se jí věčné spaní nezávidět, až budete ráno vstávat do práce. 

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie