Přehled vodítek:
Klasické vodítko
Nejrozšířenější a nejčastější typ vodítka má na jednom konci karabinu a na druhé úchyt do ruky. Je vhodné na trénink chůze u nohy a procházky po městě, kde potřebujete mít psa lépe pod kontrolou.
Tip: Pejsek na klasickém vodítku nemá dostatečnou volnost pohybu, proto je ke klasickému vodítku potřeba pořídit ještě delší vodítko, na kterém se pejsek bude mít možnost proběhnout. Zvolit můžete buď stopovačku nebo flexi samonavíjecí vodítko.
Hodí se na:
- procházky, kdy potřebujete mít pejska pod kontrolou
- trénink chůze u nohy
- připnutí na obojek
Přepínací vodítko
Přepínací vodítko má na obou koncích karabiny a po své délce několik ok. Jednu karabinu upevníte na obojek nebo postroj pejska a druhou karabinu na jedno z volných ok. Přepínací vodítko vám tak umožní regulovat délku vodítka a podle potřeby z něj udělat krátké, středně dlouhé nebo dlouhé vodítko. Některé typy přepínacích vodítek je možné také omotat kolem těla a zajistit si tak volné ruce.
Hodí se na:
- běžné každodenní procházky
- připnutí na obojek i postroj
Samonavíjecí vodítko
Samonavíjecí vodítko poznáte podle plastového úchytu, ve kterém se ukrývá navinuté vodítko, jehož konec s karabinou připevníte na obojek nebo postroj. Tento typ vodítka je vybaven také brzdou, kterou můžete ovlivnit jeho délku. Umožňuje pejskovi volnější pohyb a je vhodné na běžné venčení v přírodě i ve městě.
Vybírat můžete z mnoha různých délek, ale nejdůležitější parametr při výběru bude hmotnost vašeho psa - ta ovlivňuje bezpečnost a typ vodítka.
Hodí se na:
- každodenní procházky v přírodě i ve městě
- procházky, kdy chcete dát pejskovi dostatek volnosti, ale nemůžete ho pustit na volno
- připnutí na obojek, když je nakrátko a na postroj, když je na dlouho
Amortizační vodítko
Hlavním znakem amortizačního vodítka je amortizátor - guma, která tlumí tlak a nárazy. Odpružená část zajišťuje pohodlí vám i vašemu psovi, protože zmírňuje případná trhnutí. Jedním koncem se připevňuje na postroj psa a druhým koncem na opasek člověka. Je vhodné na sportovní aktivity - například canicross, na běžné venčení se nehodí.
Hodí se na:
- canicross a další psí sporty
- připnutí na postroj
Dvojvodítko
Bez dvojvodítka se neobejde žádný majitel dvou chlupáčů. Díky dvojvodítku je totiž může oba vést jednou rukou. Na rozdvojku s karabinami připojíte klasické vodítko a je to. Pejsci se nebudou do vodítek zamotávat a můžete je tak bezpečně venčit.
Hodí se na:
- každodenní venčení dvou pejsků
- připnutí na obojek i na postroj
Stopovací vodítko
Stopovací vodítko je velmi dlouhá kulatá nebo plochá šňůra, na jejímž konci je karabina k připnutí na obojek nebo postroj. Na druhém konci může nebo nemusí být smyčka do ruky. Využívá se především při tréninku a volném venčení - pejsek za sebou vodítko táhne a vy ho v případě potřeby můžete chytit nebo přišlápnout a mít tak pejska pod kontrolou, i když je “na volno”. Délka stopovaček se pohybuje většinou od 5 až do 20 metrů.
Hodí se na:
- volný pohyb v přírodě
- trénink poslušnosti
- připnutí na postroj
Výstavní vodítko
Velmi tenké a krátké vodítko pomáhá pejskovi držet správný postoj. Výstavní vodítka se používají výhradně na výstavy a nejsou vhodná pro běžné venčení.
Hodí se na:
- výstavy a soutěže
- připnutí na obojek
Kdy použít obojek a kdy postroj?
Ve výbavě by měl váš parťák mít klasický psí obojek i pohodlný a padnoucí psí postroj. Zatímco na obojku ho můžete vodit při tréninku nebo kdykoliv ho budete potřebovat mít pod kontrolou, na volnějších procházkách nebo při sportu mu vodítko vždy připněte k postroji - případná škubnutí vodítkem pak nezpůsobí žádná zranění.