Není vrnění jako vrnění
Vrnění může být z různých příčin a důvodů:
Vrnění z radosti - kočka vrní, když se cítí dobře a chce vyjádřit pohodu a radost. Je to zejména v situacích, kdy se mazlí se svým páníčkem, který ji hladí nebo oba společně spí na gauči. Kočky vrní také při pohledu na plnou misku a vrní, i když se čistí či se seznámí s jinou kočkou.
Vrnění ze stresu - není tajemstvím, že kočky předou i v méně šťastných situacích. Kočka vrněním umí regulovat pocit strachu a ohrožení. Vrnět může také, pokud je hladová či zraněná.
Vrnění, jako projev k ústupu - pokud je kočka stará, dává vrněním mladší a dominantnější kočce najevo, že je neškodná a nehrozí jí od ní žádné nebezpečí.
Výzva ke hře - dalším důvodem k vrnění je, když se kočky navzájem vyzývají ke hře či si chtějí hrát s páníčkem. K těmto kočičím hrám se velice hodí voňavé hračky se šantou.
Předením k dobrému zdraví
Kočky dokáží předením uzdravovat nejen sebe, ale i člověka. Předení totiž uvolňuje hormon štěstí, který zlepšuje náladu. Navíc způsobuje vibrace, které stimulují svaly a tím podporují růst a pevnost kostí. Pokud si kočka kost zlomí, velmi rychle se jí díky jejímu vrnění uzdraví.
Vzhledem k tomu, že se všichni cítí v přítomnosti vrnící kočky mnohem lépe, používají se kočky například k Felinoterapii, protože kontakt a hlazení kočky dokáže u nemocných lidí uvolňovat nahromaděný stres, rychleji hojit rány a pomáhá nemocnému harmonizovat tělo i duši. A říká se, že kočka umí dokonce snížit krevní tlak.
Předení kočky je velice uklidňující pro ně samotné a stejně uklidňujícím způsobem působí i na ostatní kočky a člověka. Předení tak přináší všem velké potěšení, radost a pocit štěstí.
Vrnění není doménou pouze domácích koček
Vrní i ostatní kočkovité šelmy, jako například rys, puma či gepard. Ovšem tyto šelmy vrní jen při výdechu. Pouze kočky domácí umí vrnět jak při nádechu, tak při výdechu.
Jaký je život s vaší kočkou? Dokáže vás uklidnit, nebo je to přesně naopak?