Proč kočky vrní?

mourovatá šedá kočka sedí s hlavou do strany

Zdá se, že neexistuje příjemnější zvuk, než je předení kočky. V současné době se má za to, že předení vzniká při nárazu hlasivek. Tento zvuk kočka vydává po celý život, ovšem na začátku se každá kočka musí správnému vrnění nejprve naučit. Už několik málo hodin po narození, koťátko začne vydávat svůj první vrnící zvuk pro kontakt s matkou. Ale čeká ho ještě dlouhá cesta, než bude jeho vrnění znít, jako u dospělých jedinců. Kočky vydrží vrnět bez přestání klidně celé hodiny, aniž by se unavily, ale proč to vlastně dělají?

Není vrnění jako vrnění

 Vrnění může být z různých příčin a důvodů:

Vrnění z radosti - kočka vrní, když se cítí dobře a chce vyjádřit pohodu a radost. Je to zejména v situacích, kdy se mazlí se svým páníčkem, který ji hladí nebo oba společně spí na gauči. Kočky vrní také při pohledu na plnou misku a vrní, i když se čistí či se seznámí s jinou kočkou.

Vrnění ze stresu - není tajemstvím, že kočky předou i v méně šťastných situacích. Kočka vrněním umí regulovat pocit strachu a ohrožení. Vrnět může také, pokud je hladová či zraněná.

Vrnění, jako projev k ústupu - pokud je kočka stará, dává vrněním mladší a dominantnější kočce najevo, že je neškodná a nehrozí jí od ní žádné nebezpečí.

Výzva ke hře - dalším důvodem k vrnění je, když se kočky navzájem vyzývají ke hře či si chtějí hrát s páníčkem. K těmto kočičím hrám se velice hodí voňavé hračky se šantou.

Předením k dobrému zdraví

Kočky dokáží předením uzdravovat nejen sebe, ale i člověka. Předení totiž uvolňuje hormon štěstí, který zlepšuje náladu. Navíc způsobuje vibrace, které stimulují svaly a tím podporují růst a pevnost kostí. Pokud si kočka kost zlomí, velmi rychle se jí díky jejímu vrnění uzdraví.


Vzhledem k tomu, že se všichni cítí v přítomnosti vrnící kočky mnohem lépe, používají se kočky například k Felinoterapii, protože kontakt a hlazení kočky dokáže u nemocných lidí uvolňovat nahromaděný stres, rychleji hojit rány a pomáhá nemocnému harmonizovat tělo i duši. A říká se, že kočka umí dokonce snížit krevní tlak.


Předení kočky je velice uklidňující pro ně samotné a stejně uklidňujícím způsobem působí i na ostatní kočky a člověka. Předení tak přináší všem velké potěšení, radost a pocit štěstí.

Vrnění není doménou pouze domácích koček

Vrní i ostatní kočkovité šelmy, jako například rys, puma či gepard. Ovšem tyto šelmy vrní jen při výdechu. Pouze kočky domácí umí vrnět jak při nádechu, tak při výdechu.


Jaký je život s vaší kočkou? Dokáže vás uklidnit, nebo je to přesně naopak?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie