Učíte psa plavat hozením do vody?

pes si běží ve vodě pro plovoucí hračku Akinu

„Hoďte ho do vody, psi umí plavat od přírody a nepotřebují se to nijak speciálně učit.“ Také už vám toto někdo radil? Vše je samozřejmě úplně jinak.
Koupání v horkých letních dnech je příjemné osvěžení nejen pro lidi, ale i pro naše nejmilejší chlupáče.
Nejlepší je, začít pejska zvykat na vodu už od malička. Třeba jen procházkami kolem potůčku či rybníku. Pejsek postupně zjistí, že voda není nepřítel, ale že se v ní může i třeba jen tak napít.
Učit pejska plavat je vhodné na takovém místě, kde je stoupání do vody pozvolné a kde i vy bezpečně stačíte.

Začněte tím, že do vody vstoupíte jako první

Ukažte pejskovi, že voda je fajn. Běžte do vody jen po kolena a zkuste ho radostně přivolat. Pokud nebude chtít, zkuste ho nalákat na pamlsek či oblíbenou hračku.
Pokud se Vám povede, že je pejsek už téměř ve vodě, zkuste ho navést do větší hloubky pomocí něčeho, co má rád tak, aby pomalu začal plavat.

Pokud se bojí nebo nechce do vody, můžete mu pomoci

Chytněte jej pod hrudníkem tak, aby měl hlavu stále nad vodou, ale zadní část těla si korigoval ve vodě sám. V této poloze ho držte a sledujte, zda již má snahu plavat sám. Většina pejsků to takto velmi rychle pochopí. Určitě nespěchejte a buďte trpěliví. Každou i malou snahu či pokrok náležitě odměňte.
Víte, že pejskovi můžete pomoci i tím, že s sebou vezmete psího parťáka, který mu předvede, že je ve vodě veliká sranda? Váš mazlík to snadno okouká a bude se chtít také přidat.

Sledujte, zda není vysílený

Plavání je přeci jen úplně jiný druh pohybu a pejsek se snadno unaví. Vraťte se po pár minutách na břeh a později to zkuste znovu. I pokud je pejsek zkušený a je na plavání zvyklý, dopřejte mu dostatečný odpočinek.

Plovací vesta

Vhodná pomůcka je určitě plovací vesta. Ta pejskovi dodá pocit jistoty do začátku. Pomůže ale i zdatným plavcům, pokud budou trávit čas u vody, kde je silný proud. Pomůže i pokud se chystáte na plavbu na lodičkách či plavete delší trasy. Vesta pejska drží ve správné poloze a vy máte jistotu, že se nepotopí.

Pro pejska je plavání velmi zdravé, protože příznivě působí na pohybový aparát a zvíře při něm krásně nasvalí.

Aport

Pokud si pejsek vodu zamiluje a víte, že plavání zvládne, můžete s ním ve vodě i aportovat. Ať už pomocí klacíčku nebo plovacích hraček, které neutopíte.

Pozor!

Určitě si osvojte pár věcí:

  • buďte stále ve střehu a připraveni pejskovi z vody pomoci
  • do vody ho neházejte, mohl by utrpět šok a vody se bát
  • pes by před plaváním neměl kvůli hrozící torzi žaludku jíst, to platí především pro velká plemena

Pokud se vám nedaří pejska naučit plavat, určitě to nevzdávejte hned na začátku. Existují také plemena, která mají krátké nožky, a proto mohou mít opravdu s plaváním problém. Nejsou na to totiž uzpůsobena. Typickým příkladem je Jezevčík. Na druhou stranu existují plemena, jako je třeba Labradorský retrívr, která vodu naprosto zbožňují a plavat umí už od přírody. Věděli jste, že takový Labradorský retrívr má dokonce plovací blány mezi prsty?

Co dělat po koupání?

Pejska odměňte za to, že byl tak šikovný. Osušte jej ručníkem, aby mu nebyla zima. Pokud byla voda nějak znečištěná či jste se koupali v bazénu s chlórem, určitě ho umyjte ještě šamponem.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie