Co ovlivňuje barvu srsti u psů?

pes s nádhernou lesklou černou srstí leží spokojeně na trávě

Tuto otázku řeší především majitelé výstavních psů. Ale ani ostatní páníčci jistě nechtějí, aby srst jejich pejska žloutla či rezla. Pojďte se s námi podívat, proč dochází ke změně zbarvení srsti u psů.

Genetika

Asi nejvíce je nežádoucí zbarvení vidět na bílých a černých psech, kdy bílá srst může zežloutnout a černá zrezivět. Ovšem, ani jinak zbarveným plemenům se zreznutí srsti nemusí vyhnout.

U pejsků s průkazem původu (PP) snadno dohledáte jejich předky, u kterých můžete zjistit více informací o tom, zda měli také problémy se zbarvením srsti. U pejsků bez PP to většinou ale bohužel nikdy nezjistíte.

Sliny a slzy

Pokud se pes nadměrně olizuje, hodně sliní nebo má často mokré oči, může se také objevit reznutí a to právě v okolí očí či tlamy. Pejskovi tedy často mokrá místa utírejte a čistěte

Má vliv slunce či šampon?

Sluneční záření, či nevhodně zvolený šampon také udělají své. Sluneční paprsky snadno ovlivní srst psa, která zesvětlá či zrezne. Pokud se tak stane, jakmile pejsek přesrstí, bude po nežádoucím zbarvení. Šampony vybírejte pečlivě, dnes je jich na trhu nepřeberné množství, ale ne každý je pro vašeho pejska vhodný. 

Barva srsti a strava

Vysoký obsah betakarotenu (vitamín A) může způsobit nežádoucí zbarvení srsti. Běžný obsah vitamínu A v krmivu je kolem 16 000 mj. Pokud tedy pejsek reaguje na vitamín A reznutím či žloutnutím srsti, jednou z možností je změnit krmivo tak, aby obsahovalo méně tohoto vitamínu. 

Pamlsky – i pamlsky mohou ovlivňovat zbarvení srsti. Doporučujeme proto kontrolovat jejich složení. Vhodné jsou například naše MASÍČKA, která obsahují až 97% masa a žádný vitamín A.

BARF – zde je třeba dát pozor na mrkev, která obsahuje přírodní betakaroten. Pokud ji budete dnes a denně pejskovi do krmiva přidávat, nejspíše se rezavění srsti nevyhnete. Zkuste tedy mrkev nahradit jinou vhodnou zeleninou.

Doplňky stravy – existují doplňky přímo pro psy s černou a bílou srstí, které zlepší kvalitu srsti a zvýší kontrast barev bez vzniku žlutého či rezavého zbarvení. Doplňky pro psy, u kterých jsou žádány sytě pálené znaky zase příznivě ovlivňují délku i strukturu srsti a zdravotní stav kůže.

Také jste bojovali s rezavěním srsti u svého parťáka? Dejte nám vědět, co vám pomohlo.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie