Náhubky pro psy od A do Z

Sedící pes v přírodě s nasazeným náhubkem.

I když je váš pejsek hodný a neublížil by ani mouše, je v některých situacích nutné, aby měl zajištěnou tlamu (mordu), například u veterináře či v MHD. Jaký ale vybrat ten správný typ náhubku, aby se v něm váš parťák cítil komfortně, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace a jak ho na nošení „něčeho neznámého“ a třeba i nepříjemného připravit a naučit?

Bohužel stále potkáváme v ulicích psy, kteří se nemohou pořádně nadechnout kvůli nevhodně zvoleným náhubkům či mají nasazené dokonce náhubky fixační. A přitom se psi pomocí vyplazeného jazyka ochlazují.

Jaký náhubek pro psa vybrat?

Je velké množství variant náhubků, košíků, a jsou i v různých materiálech a velikostech. Náhubky mohou být nylonové, plastové, kovové, kožené… a každý je uzpůsoben pro nějaký účel (fixační, kynologický, pro běžné nošení). Kdo se v tom má vyznat, že? Ale přesto existuje pár obecných rad, díky kterým pro svého mazlíčka vyberete správně padnoucí náhubek.

Pokud sháníte náhubek na běžné nošení, postačí vám znát tyto informace. 

    • Pes může snadno otevřít tlamu a zívnout.
    • Náhubek má spoustu otvorů pro snadné dýchání.
    • Přes líce psa není náhubek těsný.
    • Náhubek nijak nezasahuje do očí psa.
    • Náhubek se nijak nedotýká nosní houby.

Pozn.: Nosní houba je pigmentovaná část čenichu, která je zvlhčovaná nosními sekrety. Prostor mezi nosní houbou a náhubkem by měl být alespoň 2 cm.

Proč to všechno? Protože pes se ochlazuje zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. Pokud se pejsek nemůže zhluboka nadechnout a ochladit se, může se snadno přehřát. Takový pejsek může kvůli nemožnosti se ochladit (nejen v letních měsících) i zkolabovat.

Pozor na fixační náhubky

Ty slouží pouze pro krátkodobou fixaci tlamy. Například u veterinárního lékaře či v psím salonu, a to opravdu pouze po nezbytnou dobu. Rozhodně ale fixační náhubky nejsou určeny pro dlouhodobé používání ani pro cestu v MHD. Pes se v takovém náhubku nemůže snadno nadechnout a ochladit se.

Kdy musí mít pes nasazený náhubek?

Především v MHD, u veterináře a v psích salonech. Dále potom dle vyhlášek některých měst a obcí je povinné na veřejných prostranstvích venčit pouze na vodítku, případně i s náhubkem. Například v našem hlavním městě musí být pes na veřejných prostranstvích zajištěn vodítkem a v MHD (tramvaje, autobusy, metro) musí mít i náhubek. Menší psi mít náhubek nemusí, těm postačí uzavřená přepravka.

Neznalost neomlouvá, a proto doporučujeme zjistit si před výletem či dovolenou informace o pohybu psů v dané lokalitě, ať si zbytečně „nevyděláte“ a nemusíte platit pokutu.

Agresivní psi by měli mít nasazený náhubek kdykoli se jdou venčit i na každé, byť jen krátké procházce a měli by být vždy na vodítku.

Jak psa naučit náhubek nosit?

Vezměte pejska na klidné místo, aby ho nic nerozptylovalo. Seznamte ho s náhubkem, nechte psa si ho v klidu očichat. Průběžně odměňujte. Odměňovat můžete i (pokud má náhubek větší otvory) skrz náhubek tak, aby si pejsek musel vzít pamlsek právě skrz náhubek. Poté můžete pejskovi začít pokládat náhubek na čumák do správné pozice a odměňovat jeho výdrž. Následně stačí už jen prodlužovat dobu a nasazený náhubek pejskovi zapnout, aby mu nespadl. Tato metoda pejska naučí nosit náhubek za krátkou dobu a vás to bude stát „jen“ pár pamlsků. 

Tip: Pokud je kontakt s náhubkem pejskovi ze začátku nepříjemný, zkuste si vypomoci proužkem látky či provázkem. Tento proužek mu volně položte přes čumák a tlamu, odměňujte a postupně prodlužte intervaly. Pes si snadno zvykne, že ani po položení „něčeho“ na jeho hlavu se nic neděje a může to být i zábava.

K čemu náhubek neslouží?

Například k tomu, že ho psovi nasadíte za trest za jeho nežádoucí chování. Třeba za rozkousaný nábytek. A bohužel jsou tací, kteří řeší neustálé štěkání nasazením (v horším případě nepadnoucího) náhubku. Nežádoucí chování pejska či posílení příkladného chování je dobré raději konzultovat se zkušeným trenérem.

Používáte náhubek a jak ho váš parťák vnímá? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie