Německý ovčák – oddaný ochránce a všestranný pracant

Německý ovčák (někdy lidově zvaný vlčák) si po celém světě získal pověst jednoho z nejinteligentnějších a nejvěrnějších psích plemen.

Toto plemeno kombinuje odvahu, oddanost a mimořádnou všestrannost, díky čemuž se uplatnilo v nespočtu rolí od rodinného společníka až po specializovaného pracovního psa. Pokud hledáte psa, který zvládne téměř cokoliv – od hlídání domu přes výcvik až po asistenci – německý ovčák je jasná volba. Zároveň je ale na místě si položit otázku: Hodí se tento legendární pes právě pro vás? V následujícím článku se podíváme na vše podstatné, co byste o německém ovčákovi měli vědět, od jeho původu až po tipy pro péči v každodenním životě.

Původ a historie plemene

Německý ovčák (Deutscher Schäferhund) byl vyšlechtěn na konci 19. století v Německu s cílem vytvořit dokonalého pracovního psa pro pastevce a další služební účely. Za otce plemene je považován kapitán Max von Stephanitz, který v roce 1899 představil prvního německého ovčáka jménem Horand von Grafrathen. Stephanitz zkombinoval různé regionální ovčácké psy, kteří se tehdy v Německu používali k honu a ochraně stád, aby získal psa inteligentního, silného a oddaného.

Původní účel německého ovčáka byl především pasení ovcí a ochrana stád před predátory. Díky vynikajícím vlastnostem se však brzy ukázalo, že toto plemeno zvládne mnohem více. Už během první světové války němečtí ovčáci asistovali armádě jako poslové, záchranáři raněných nebo hledači min. Po válce se jejich věhlas rozšířil do celého světa – stali se oblíbenými policejními a vojenskými psy, ale i věrnými rodinnými společníky. Dnes patří německý ovčák mezi nejrozšířenější a nejuznávanější plemena vůbec. Pro svou inteligenci, oddanost a všestrannost je to jedno z nejčastěji využívaných pracovních plemen – najdete ho u policie, v armádě, jako záchranářského psa i jako asistenčního psa.

Zajímavostí je, že ve 20. století se německý ovčák stal doslova ikonou mezi psy. Proslavili ho třeba filmoví hrdinové jako Rin Tin Tin nebo Komisař Rex, kteří ukázali jeho schopnosti široké veřejnosti. Plemeno se také rozdělilo na různé chovatelské linie – od pracovních (s důrazem na výkon a zdraví) až po výstavní (s důrazem na exteriér, jako je například typická šikmá linie zad). Ať už ale pochází z jakékoliv linie, pravý německý ovčák si uchovává to, pro co byl vyšlechtěn: mimořádnou pracovní schopnost a loajalitu ke svému pánovi.

Jak německý ovčák vypadá?

Na první pohled působí německý ovčák statně a atleticky. Jedná se o středně velké až velké plemeno – dospělý pes mívá v kohoutku kolem 60–65 cm a váží zhruba 30–40 kg (feny bývají o něco menší a lehčí). Tělo má obdélníkový rámec s pevným hřbetem, dobře osvalenými končetinami a hlubokým hrudníkem. Pro výstavní linii je typická mírně skloněná záď, zatímco pracovní linie kladou důraz hlavně na funkčnost a zdravou stavbu těla.

Nápadná je hlava vlčího vzhledu s pozornýma, mandlovýma očima tmavé barvy a vztyčenýma ušima trojúhelníkového tvaru. Celkový výraz německého ovčáka bývá sebevědomý a inteligentní. Srst je dvojitá – hustá podsada a krycí srst střední délky (existují i dlouhosrsté varianty) – která výborně chrání před nepřízní počasí. Nejčastější zbarvení je černá se znaky (černo-hnědé sedlo), dále celosobolí (vlkošedá), čistě černá nebo dvoubarevná černo-tříslová. Srst těsně přiléhá k tělu a odolává špíně, avšak líná poměrně intenzivně po celý rok.

Tip: I německý ovčák si zaslouží pravidelnou péči o svůj kožich. Především v období línání oceníte kvalitní pomůcky – doporučujeme vyzkoušet například šampon pro psy a vyčesávací kartáč pro velké psy, který si poradí s hustou podsadou a výrazně sníží množství uvolněných chlupů v domácnosti. Pravidelným česáním udržíte srst zdravou, lesklou a snížíte tvorbu chuchvalců i všudypřítomných chlupů.

Povaha a temperament

Povahou je německý ovčák vyrovnaný, odvážný a velmi loajální. Ke své rodině přilne celým srdcem a bývá ochranářský – přirozeně střeží své území i blízké osoby. Není však bezdůvodně agresivní; správně vedený a socializovaný ovčák vystupuje sebejistě a klidně. Má vynikající schopnost rozlišit skutečnou hrozbu od běžné situace, což z něj dělá spolehlivého hlídače, který zbytečně neútočí. V případě reálného nebezpečí ale neváhá zasáhnout, díky čemuž patří mezi nejobávanější služební psy.

Vedle své odvahy a ochranářského instinktu je ovčák také velký mazel. Rád tráví čas se svou rodinou a užívá si pozornost páníčka. Pokud je od mládí zvykán na děti, bývá k nim trpělivý a něžný (samozřejmě je nutné dohlížet na kontakt velkého psa s malými dětmi, aby nedošlo k nechtěnému poražení apod.). K cizím lidem se německý ovčák často chová rezervovaně – nové návštěvy doma obvykle nejprve ostražitě sleduje a nepřátelům nedůvěřuje. Jakmile ale vidí, že cizí člověk nepředstavuje hrozbu a rodina ho přijala, zvykne si a respektuje ho. Klíčová je v tomto ohledu včasná socializace, aby pes pochopil, že ne každý cizinec znamená nebezpečí.

Inteligence a výcvik

Německý ovčák vyniká mimořádnou inteligencí – řadí se mezi nejchytřejší psí plemena na světě. Rychle se učí novým povelům a má výbornou paměť. Díky tomu je vysoce cvičitelný a v rukou zkušeného trenéra dokáže doslova zázraky. Není náhoda, že ovčáci excelují v různých psích sportech i ve služebním výcviku. Mají silnou pracovní morálku a baví je plnit úkoly – ať už jde o poslušnost, stopování, obranu nebo třeba agility.

Při výcviku oceníte jejich ochotu spolupracovat a radost, s jakou plní úkoly. Ovčák je zpravidla motivovaný potěšit svého pána. Pozor však na jednu věc: toto plemeno je natolik chytré, že odhalí vaši nekonzistenci nebo nejistotu. Důslednost a pevné vedení jsou proto naprosto zásadní. Pokud majitel nastaví jasná pravidla a láskyplně, avšak pevně trvá na jejich dodržování, bude ovčák spokojený a ochotný žák. Naopak při nejednoznačném nebo benevolentním přístupu může začít testovat vaše hranice a přebírat velení – a pak dovede být i tvrdohlavý.

Dobrou zprávou je, že německý ovčák miluje pozitivní motivaci. Odměny ve formě pamlsků či pochvaly dělají divy – ovčák se pro svou oblíbenou odměnu bude snažit ze všech sil. Naopak tvrdé tresty nebo křik snáší velmi špatně a mohly by narušit jeho důvěru vůči vám. Pamatujte, že máte co do činění s citlivým a inteligentním psem, který potřebuje vést pevnou, ale férovou rukou.

Tip: Výcvik ovčáka je ideální obohatit různorodými aktivitami, aby se pes nenudil. Kromě klasických povelů zkuste i speciální úkoly – například hledání ukrytých pamlsků, aport přes překážky nebo učení názvů hraček. Skvělou pomůckou mohou být různé interaktivní hračky či hlavolamy pro psy, které zapojí jeho mozek. Díky vysoké inteligenci ovčák takové mentální výzvy miluje. Pokud se mu navíc budete věnovat společně, posílíte i vzájemné pouto. A když už mluvíme o pamlscích – při tréninku nezapomeňte využít kvalitní výcvikové pamlsky (malé měkké odměny), které psovi budou chutnat a udrží jeho pozornost.

Vztah k rodině a dětem

Pro správně socializovaného německého ovčáka je rodina na prvním místě. Ke svým lidem si vytváří nesmírně silné pouto a bývá jim oddaný do posledního dechu. Často si vybere jednoho člena rodiny jako svého hlavního pána, kterého pak následuje všude možně a poslouchá ho na slovo. Zároveň však obvykle respektuje a ochraňuje celou rodinu včetně dětí.

K dětem se německý ovčák chová tolerantně, jemně a někdy až starostlivě, hlídá je podobně jako členy smečky. Je však důležité připomenout, že jde o velkého a silného psa – při hře může nechtěně povalit nebo poškrábat, aniž by měl zlý úmysl. Vždy proto dohlížejte na kontakt psa s malými dětmi a učte jak dítě, tak psa, jak spolu mají správně komunikovat. Pokud ovčák vyrůstá s dětmi od štěněte a má pozitivní zkušenosti, zpravidla z nich vyroste skvělá dvojka kamarádů.

V rodině německý ovčák touží být plnohodnotným členem smečky. Není to pes, který by byl šťastný odstrčený sám na zahradě bez kontaktu s lidmi. Naopak – chce s vámi sdílet každodenní život, účastnit se výletů, her i odpočinku u televize. Často vás bude následovat z místnosti do místnosti, aby měl přehled, že je vše v pořádku. Tato jeho vlastnost dělá z ovčáka úžasného rodinného společníka, který vás bezmezně miluje a bude se snažit vyhovět všem vašim přáním.

Socializace s ostatními psy a cizími lidmi

Stejně jako každý pes, i německý ovčák potřebuje od mala pečlivou socializaci. Jeho vrozená ostražitost k cizím může bez správného vedení přerůst v nepřátelství nebo naopak bázlivost. Už od štěněte je tedy vhodné seznamovat ovčáka s různými lidmi (muži, ženami, dětmi) a učit ho, že návštěvy přátel jsou vítané. Dobrý chovatel začíná se socializací už v raném věku štěňat – seznamuje je s běžnými zvuky domácnosti, jízdou autem, veterinární prohlídkou apod., aby do života vykročila sebevědomě. Vy v tom musíte pokračovat. Berte mladého ovčáka mezi lidi, do města, na cvičiště – nechte ho získávat pozitivní zkušenosti. Když pak uvidí cizího člověka, bude reagovat spíše zvědavě a vyrovnaně, nikoliv automaticky nepřátelsky či ustrašeně.

Co se týče vztahu k jiným psům, ovčák většinou nemá problém vycházet s ostatními psy, pokud je k tomu veden od mala. Štěněcí hry s vrstevníky a společné procházky s jinými psy mu pomohou naučit se psí etiketu. Dospělý německý ovčák bývá sebevědomý, takže pokud potká sebevědomého psa stejného pohlaví, může mezi nimi dojít k soutěživosti o dominanci. Správnou výchovou a případně výcvikem pod vedením trenéra lze však předcházet konfliktům a naučit ovčáka, aby na povel ignoroval provokace od jiných psů. Mnoho německých ovčáků si při dobré socializaci najde psí kamarády, se kterými si rádi pohrají. Mají docela rádi aktivní hry jako honičky nebo přetahování – díky své síle a výdrži zvládnou dovádět dlouho.

Pokud jde o další domácí zvířata, i zde hodně záleží na seznámení. S kočkami a jinými menšími zvířaty může německý ovčák vycházet, pokud je od mala učíte, že to jsou také členové rodiny, nikoliv kořist. Někteří ovčáci mají silný kořistnický pud (původně to byli honáčtí psi), takže se může stát, že venku budou prohánět zajíce či ptáky. Důsledný výcvik přivolání a zákazových povelů je v takovém případě nutností. Dobrou zprávou ale je, že mnoho ovčáků se s trochou trpělivosti naučí respektovat i kočičí kamarády nebo hospodářská zvířata – zejména když mají za úkol je hlídat a brát jako “svěřence”.

Celkově platí, že dobře socializovaný německý ovčák umí rozlišit přátele od nepřátel. Bude milý k vašim přátelům, trpělivý s dětmi v rodině a tolerantní ke psím parťákům, ale zároveň instinktivně pozná, kdy je třeba zasáhnout a ochránit vás před skutečným nebezpečím.

Potřeba pohybu a aktivity

Je třeba zdůraznit, že německý ovčák je velmi aktivní a energický pes. Byl vyšlechtěn k práci a pohybu, tudíž potřebuje dostatek obojího. Pokud hledáte psího parťáka na gauč, ovčák jím opravdu není. Naopak, ideální majitel německého ovčáka je takový, který s ním bude denně podnikat nějaké aktivity – ať už to jsou dlouhé procházky v přírodě, běh, aportování míčků nebo trénink na cvičišti. Mladý ovčák vydrží řádit klidně celé hodiny a bude pořád plný elánu.

Doporučuje se dopřát tomuto plemeni alespoň 2 hodiny pohybu denně. Nemusí to být vždy intenzivní běh – stačí svižná procházka kombinovaná s chvílemi volného vyběhání a krátkým tréninkem poslušnosti či hry. Důležité je také zaměstnat i hlavu ovčáka, nejen tělo. Mentální únava je často stejně důležitá jako ta fyzická. Učte psa nové triky, nechte ho něco hledat pomocí čichu, zapojte ho do psích sportů. Německý ovčák vyniká třeba ve stopování, obedience (sportovní poslušnost) nebo oblíbeném dogfrisbee. Mnozí ovčáci si užívají i agility nebo dogtrekking (dlouhé túry se psem) – hlavně, že mohou být v pohybu a s vámi.

Nedostatečně zaměstnaný ovčák se začne nudit a pak si může najít “zábavu” sám – často však takovou, kterou neoceníte (rozkousané vybavení domu, útěky za sousedovými psy, nadměrné štěkání atd.). Jeho energií nabité mládí obvykle trvá několik let, dospělý a starší ovčák pak může trochu zlenivět, ale stále bude potřebovat pravidelné vycházky. Pamatujte, že unavený ovčák = spokojený ovčák. Pokud mu dopřejete dost pohybu a činností, odvděčí se vám klidným chováním doma a nebude zbytečně zlobit.

Tip: Skvělý způsob, jak ovčáka unavit a zároveň uspokojit jeho pracovní naturel, je zapojit ho do užitečných úkolů. Třeba aportování dříví na oheň, nošení batůžku na výletech, pomoc s nosením nákupů v batohu nebo lehkého nákladu. Ovčáci milují pocit, že mají práci a že přispívají. Zvažte také společné sporty – například běh vedle kola (canicross/bikejöring) s postrojem, plavání nebo i pasení ovcí na kurzech herding training, pokud máte tu možnost. Uvidíte, že spokojený unavený ovčák pak doma tiše chrní a o to víc je pak mazlivý.

Vhodnost do bytu a na zahradu

Častá otázka zní: Lze chovat německého ovčáka v bytě, nebo potřebuje dům se zahradou? Odpověď není černobílá – německý ovčák může žít v bytě, ale pouze za předpokladu, že mu majitel zajistí dostatek pohybu a činností venku. Samotný malý prostor bytu pro něj není překážka, pokud většinu dne tráví aktivně venku s páníčkem. Mnoho ovčáků je šťastných bytových psů, kteří přes den chodí na dlouhé procházky a výcvik a doma pak spokojeně odpočívají u nohou majitele. Je však nutné počítat s línáním (bude potřeba častěji vysávat chlupy) a také s tím, že velký pes zabere v bytě místo a potřebuje svůj pelíšek na klidném místě.

Na druhou stranu dům se zahradou je pro ovčáka skvělý v tom, že se může volněji pohybovat venku a třeba si sám vyběhnout vyřídit potřebu. Pozor ale – zahrada nikdy nenahradí aktivitu s páníčkem! Německý ovčák nebude šťastný, pokud ho odložíte na zahradě a nebudete se mu věnovat. Spíše bude nešťastný z odloučení a může začít ničit věci nebo utíkat. Zahradu tedy berte jako fajn bonus, ale stále platí, že ovčák potřebuje procházky, výcvik a kontakt s vámi.

Mnoho lidí chová německé ovčáky i celoročně venku v kotci či boudě. Ovčák má díky husté srsti relativně dobrou odolnost vůči chladu a může venku přes zimu být, pokud má zateplenou boudu, která ho chrání před průvanem a vlhkem. Přesto většina ovčáků ocení, když mohou trávit čas uvnitř s rodinou, alespoň například večer doma a přes den venku. Ideální režim je pro toto plemeno kombinace – mít možnost být venku (zahrada) i uvnitř (doma s páníčkem). V bytě je pak nutné počítat s dostatkem venčení a zaměstnání, v domě se zahradou zas s tím, že pes nebude jen “živý alarm”, ale plnohodnotný kamarád, který s vámi žije.

Péče o srst a zdraví

Krátká až středně dlouhá srst německého ovčáka nevyžaduje složité stříhání ani trimování, nicméně pravidelná péče o srst je na místě. Ovčák silně líná – v malém množství celoročně a ve velkém dvakrát ročně při sezónním línání (na jaře a na podzim mění podsadu). Během těchto období budete možná denně zametat chomáče chlupů. Pravidelné vyčesávání podsady hustým kartáčem či hrablem výrazně pomůže snížit množství uvolněných chlupů v domácnosti. Běžně stačí ovčáka kartáčovat zhruba jednou týdně, v době línání klidně i denně. Kromě odstraňování odumřelé srsti tím zároveň masírujete kůži a podporujete zdravou obnovu srsti.

Koupání ovčáka není třeba často – srst je do jisté míry samočisticí a většina špíny z ní opadá po vyschnutí. Když už psa koupete, použijte vždy kvalitní psí šampon (lidské šampony mají nevhodné pH). Po koupeli dbejte na dokonalé vysušení podsady, aby pes neprochladl. Uši udržujte čisté (pravidelně kontrolujte a v případě potřeby vytřete navlhčeným tamponem), drápky většinou aktivnímu ovčákovi stačí obrousit přirozeně, ale občas zkontrolujte délku a případně zastřihněte špičky. Péče o chrup je také důležitá – zubní kámen se dá omezit podáváním žvýkacích pamlsků nebo pravidelným čištěním kartáčkem.

Co se týče zdraví, německý ovčák je obecně odolné a robustní plemeno. Bohužel vlivem popularity a některých nevhodných chovů se u něj vyskytují dědičné problémy, zejména dysplazie kloubů. Dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu může vést k pohybovým potížím, a proto je důležité vybírat štěně od chovatele, který rodiče testuje na dysplazii. Dále jsou ovčáci náchylnější k některým dalším onemocněním, jako je například degenerativní myelopatie (onemocnění míchy ve vyšším věku) či torze žaludku (žaludeční kolika spojená s přetočením žaludku, typická pro velká plemena). Není to ale pravidlem – spousta německých ovčáků žije dlouhý a zdravý život bez vážnějších potíží. Průměrná délka života se u nich pohybuje kolem 10–12 let, při dobré péči i déle.

Pro podporu zdraví vašeho ovčáka je vhodné dbát na správnou výživu bohatou na kvalitní bílkoviny a chondroprotektiva (látky na výživu kloubů). Na trhu existují krmiva speciálně pro velká plemena nebo přímo pro německé ovčáky. Mnozí veterináři doporučují podávat preventivně kloubní výživu (doplněk stravy) už od mladého věku, aby se předešlo problémům s pohybovým aparátem. U aktivního ovčáka také nezapomínejte na pravidelné odčervení, ochranu proti klíšťatům a očkování – zkrátka standardní péči jako o každého jiného psa.

Tip: Pokud řešíte nadměrné línání nebo matnou srst, zaměřte se i na stravu. Kvalitní granule s obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, případně doplnění lososového oleje, udělají divy s kvalitou srsti i kůže. Pro línajícího psa můžete také vyzkoušet speciální vitamíny na srst. A samozřejmě nezapomeňte na zubní péči – například pravidelné podávání žvýkacích pamlsků nebo dentálních tyčinek, které mechanicky čistí zuby. Žvýkání má navíc pro psy uklidňující účinky, takže tím spojíte příjemné s užitečným.

Jak zvládat stres a samotu u německého ovčáka

Německý ovčák je velmi společenský a citlivý pes, který silně lpí na své rodině. Není proto divu, že špatně snáší dlouhou samotu nebo náhlé změny ve svém režimu. Mnozí ovčáci mohou trpět separační úzkostí – úzkostným chováním, když zůstanou sami doma. Projevuje se to kňučením, štěkáním, destrukcí předmětů nebo třeba pokusem utéct za majitelem. Jak tomu předcházet a co dělat, aby váš ovčák zvládal i stresové situace jako jsou bouřky, ohňostroje nebo dočasné odloučení?

  • 1. Trénujte samotu od mala: Ideální je učit štěně, že být chvíli sám není důvod k panice. Začněte postupně – odcházejte nejdřív jen na pár minut do jiné místnosti, pak na chvilku z bytu. Pokud štěně nepláče a je v klidu, po návratu ho pochvalte. Intervaly postupně prodlužujte. Naučte ho, že vždycky se vrátíte. Důležité je také při odchodu a příchodu nedělat velké divadlo – rozhodně se se psem nelučte přehnaně a ani ho po návratu bouřlivě nevítejte, odchody a příchody prezentujte jako běžnou součást dne. Tím psa uklidníte, že se nic zvláštního neděje.
  • 2. Před odchodem psa unavte: Jak se říká, unavený pes = hodný pes. Předtím než necháte ovčáka samotného, dopřejte mu vydatnou procházku nebo si s ním zaběhejte a krátce potrénujte povely. Když bude mít dost pohybu a podnětů, s velkou pravděpodobností pak doma prospí většinu nepřítomnosti páníčka. Fyzická i psychická únava pomůže zmírnit případnou úzkost z odloučení.
  • 3. Vytvořte bezpečné útočiště: Někteří psi se cítí klidněji, když mají svůj prostor, kam se mohou schovat. Výborně k tomu poslouží klec pro psy nebo uzavřená ohrádka, pokud je na ni pes pozitivně naučený. Klec by měla být chápána jako pelíšek – místo odpočinku a pohody, nikoli vězení. Naučte ovčáka na povel “na místo” chodit do otevřené klece, odměňujte ho tam pamlsky a nechte ho tam spát s otevřenými dvířky. Postupně můžete psa zvykat i na krátké zavření – zjistí, že v kleci ho nic neruší a že si tam může v klidu zdřímnout. Správně naučený pes pak bere klec jako své doupě, kde se cítí v bezpečí. V době bouřky či ohňostroje mu klec přikryjte dekou, aby tolik nevnímal záblesky, a nechte ho tam schovat s oblíbenou hračkou. Mnoha psům takové útočiště výrazně pomůže překonat stres.
  • 4. Pomocníci pro zklidnění: Kromě tréninku můžete využít i různé pomůcky na zklidnění psa. Pustit potichu rádio nebo relaxační hudbu, aby přehlušila venkovní ruch (například hluk bouřky), je osvědčený trik. Existují také feromonové difuzéry do zásuvky, které uvolňují uklidňující látky podobné těm od feny, nebo přírodní doplňky stravy na bázi bylinek (meduňka, kozlík apod.) či CBD pro úzkostné psy. Tyto prostředky mohou mírnit stres, ale samy o sobě nic nenaučí – ideální je kombinovat je s nácvikem klidného chování. 
  • 5. Buďte trpěliví a klidní: Psi vycítí naši náladu. Když budete nervózní vy, přenese se to i na vašeho ovčáka. Snažte se v krizových situacích (hřmění, ohňostroj, stres z nového prostředí) zůstat v klidu a dávat psovi najevo, že o nic nejde. Pokud se bojí, nekárejte ho za to ani ho naopak příliš dramaticky neutěšujte – jednoduše buďte oporou svou přítomností a klidným hlasem. Když vidíte, že něco zvládl (třeba přečkal bouřku bez paniky), nezapomeňte ho pochválit a odměnit pamlskem. Postupně si tak spojí, že nic špatného se neděje a získá větší sebedůvěru.

Zvládání stresu a samoty je u německého ovčáka otázkou tréninku a správného přístupu. Jakmile pes pochopí, že odloučení je jen dočasné a že mu nic nehrozí, stane se z něj vyrovnaný jedinec, který bez problémů zvládne i náročnější situace. Pro vás jako majitele je pak obrovskou odměnou vědomí, že váš čtyřnohý parťák je šťastný, spokojený a cítí se s vámi v bezpečí za všech okolností.

Závěrem: pro koho je německý ovčák ten pravý?

Německý ovčák je úžasné plemeno plné talentů, ale není vhodný pro každého. Ideální majitel je aktivní člověk, který chce se psem trávit hodně času, věnovat se výcviku a dopřát mu smysluplné zaměstnání. Pokud toužíte po inteligentním, loajálním a odvážném společníkovi a zároveň máte chuť a možnosti mu poskytnout dostatek pohybu i výchovy, pak by pro vás německý ovčák mohl být skvělou volbou.

Naopak pro lidi, kteří hledají nenáročného psa na občasnou procházku, nebo pro ty, kdo nemají čas se mu denně věnovat, není ovčák vhodný. Vyžaduje hodně pozornosti, práce a také finančních prostředků (kvalitní krmivo pro velká plemena, výcvikové pomůcky, veterinární péče atd. nejsou zadarmo). Odměnou vám ale bude parťák, který vás bude milovat a chránit až do posledního dechu. Německý ovčák je pes, jenž dokáže být zároveň neohroženým strážcem a něžným přítelem. V rukou zodpovědného a milujícího majitele se z něj stává nezapomenutelný člen rodiny, který vás nikdy nezklame.

Shrnutí: Německý ovčák je skvělý pro aktivní rodiny, sportovně založené jednotlivce či zájemce o výcvik a psí sporty. Báječně zapadne do rodiny s dětmi (pokud je na ně zvyklý) a bude oddaně chránit váš domov. Hodí se i jako pracovní pes pro rozmanité účely – od služebního nasazení po canisterapii. Vyžaduje ale zkušenější vedení, dost pohybu, důslednou výchovu a spoustu lásky. Kdo mu to všechno dokáže dát, získá v něm psa jednoho srdce a jedné duše, který se pro svého pána rozdá.

Na co nezapomenout: Německý ovčák není módní doplněk ani statusový symbol – je to živý tvor s vlastními potřebami. Než si ho pořídíte, dobře zvažte, zda mu opravdu můžete poskytnout to, co potřebuje. Pokud ano, čeká vás jedinečné pouto na celý život. Pokud ne, možná pro vás bude vhodnější plemeno s menšími nároky.

Ať už hledáte pracovního psa nebo věrného přítele, německý ovčák vás pravděpodobně nezklame. Je to legenda mezi psy, která si získala srdce nespočtu pejskařů po celém světě – a možná si získá i to vaše. Stačí mu dát šanci ukázat, co v něm doopravdy je, a získáte odddaného parťáka, který po vašem boku zvládne každé dobrodružství i nástrahy všedního dne.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie