Základy psí hygieny: Víte, jak správně pečovat o psa od uší až po tlapky?

malinois pozuje v lese s modrým obojkem

Pravidelná péče o uši, tlapky, drápky a srst vašeho parťáka by měla být samozřejmostí. Jak správně pečovat o svého miláčka od hlavy až po tlapky?

Jak pečovat o psí oči?

Péči o oči vašeho pejska je třeba přizpůsobit prostředí, ve kterém žije a ročnímu období. Jinak na jeho oči působí prašné prostředí města a jinak čistý vzduch na venkově. 

 • Zvláštní péči je potřeba jeho očím věnovat například v případě, že se pejsek pohybuje na stavbě, kde se do jeho očí může dostat spousta prachu.
 • Pozorní buďte také v případě, že se váš pejsek pohybuje často v přírodě v jarních a letních měsících - po návratu domů je občas potřeba pyl a travní semena vypláchnout.

Ve spojivkovém vaku se může hromadit spousta prachu, pylu a jiných drobných částic, které mohou způsobit výtok a v horším případě zánět oka.

Péče o oči psa krok za krokem:

 • Zkontrolujte oční koutky a vlhkou gázou nebo přežehleným kapesníkem odstraňte ospalky a případné usazeniny. Sekret vytékající z oka má jiné pH než kůže, a to způsobuje u bílých plemen žloutnutí nebo hnědnutí srsti.
 • Pokud máte pocit, že výtok z oka je příliš silný nebo máte podezření, že ve spojivkovém vaku zůstalo něco, co tam nepatří (semena, pyl, zbytky ostříhaných chlupů nebo prach), můžete oko vypláchnout. K výplachu použijte pouze přípravky k tomu určené, případně můžete použít slabý heřmánkový či světlíkový odvar nebo fyziologický roztok.
 • Pokud váš parťák oko mhouří a výtok je hnisavý, kontaktujte svého veterináře.

Jak pečovat o psí uši?

Na čištění uší majitelé psů často zapomínají, přitom se jedná o důležitý úkon pravidelné péče o psy. Někteří pejsci potřebují uši čistit častěji - například ti, kteří mají sklon k ušním infekcím, jiným stačí uši čistit jen občas. Častější drbání uší a na pohled zřejmé znečištění je jasným signálem, že je čas!

Jak často čistit? Pejsci s krátkýma ušima a menším množstvím chlupů potřebují uši čistit pouze příležitostně - většinou až když začnou špinavě vypadat. Psům s dlouhýma ušima a psům, kteří mají kolem uší hodně chlupů, by se měly uši kontrolovat a čistit alespoň jednou za dva týdny.

Co budete potřebovat? 

 • Přípravek na čištění uší.
 • Vatové tampony nebo polštářky.
 • Pinzetu.
 • Ručník.
 • Pamlsky za odměnu.

Čištění uší psa krok za krokem:

 • Než se dáte do čištění, uši důkladně prohlédněte. Pokud si všimnete zarudnutí, zanícení či zápachu, kontaktujte veterináře.
 • Pokud má pejsek v uších hodně chlupů, pomocí pinzety uvolněte zvukovod.
 • Přečtěte si návod na přípravku na čištění uší nebo postupujte následovně: • Ušní boltec držte ve svislé poloze a zvukovod naplňte roztokem.
 • Prsty jemně masírujte ucho až k lebce po dobu asi dvaceti vteřin. Boltec přitom držte stranou tak, aby vám nepřekážel.
 • Následně ucho uvolněte a nechte psa, ať se oklepe, pokud to potřebuje. Nad hlavou mu přitom držte ručník, aby roztok nestříkal okolo.
 • Vatovým tamponem nebo polštářkem otřete viditelnou část zvukovodu a vnějšího ucha.
 • Pejska odměňte a opakujte u druhého ucha.

Tip: Podívejte se na potřeby k péči o psí uši a oči, které najdete na Akinu.cz.

Jak pečovat o psí zuby? 

Zuby vašeho psa - stejně jako ty vaše - se potýkají s tvorbou zubního plaku, který se může v případě zanedbání hygieny proměnit v zubní kámen. Ten se hromadí kolem dásní, dráždí je a nakonec vede k zánětům dásní. Péči o chrup svého miláčka tedy nezanedbávejte.

Průvodní znaky počínajícího problému jsou žluté a hnědé usazeniny zubního kamene podél linie dásní, potíže při jídle, nateklé a krvácející dásně a zápach z tlamy. 

Péče o zuby psa krok za krokem:

 • Vyberte svému psovi správný psí kartáček a pastu. Pokud patří mezi velká plemena, můžete použít ten klasický, ale pro menší pejsky je vhodný speciální kartáček který se navléká na prst.
 • Nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi, ale pořiďte si speciální zubní pastu pro psy. Pokud ji nemáte, je lepší čistit zuby jen navlhčeným kartáčkem.
 • S čištěním zubů je nejlepší začít už od štěněcího věku, aby si pejsek na čištění zubů zvykl. U starších pejsků bude potřeba začít pomalu a pozvolna a postupně čistit důkladněji a důkladněji.
 • Zuby čistěte krouživým pohybem a zvláštní pozornost věnujte místům, kde zuby přechází v dásně. Až budete téměř hotovi, čistěte vertikálně směrem dovnitř tlamy, abyste očistili veškerý uvolněný plak.
 • Zuby byste měli svému psovi čistit nejméně jednou týdně, ale ideální je čistit každý den.

Jak pečovat o srst psa?

Zdraví pejska se odráží v jeho srsti. Lesklý a hustý kožíšek je znakem pevného zdraví. Velkou roli hraje samozřejmě krmivo a vitamíny, které v potravě přijímá. 

Tip: Než se pustíte do koupání a kartáčování, pečlivě vyberte vhodné přípravky. Psí šampón vybírejte dle typu srsti, citlivosti pokožky či jiných zdravotních potíží svého psa. 

Ať už váš pejsek koupání nesnáší nebo si ho naopak užívá, je potřeba nastavit vhodnou frekvenci. Přehnaná péče může pejskovi uškodit stejně jako ta zanedbaná. Dokud váš pejsek není vyloženě špinavý nebo ho netrápí paraziti, není potřeba ho šamponovat častěji než jednou za měsíc.

Po koupeli je vhodné pejska vyčesat vhodným kartáčem či hřebenem - v závislosti na délce jeho srsti. Pokud není zrovna fanouškem kartáčování, můžete vyzkoušet vyčesávací rukavici.

Přečtěte si, jestli a proč svého psa stříhat.

Nezapomeňte na antiparazitní ochranu

Součástí péče o psí kožíšek je také ochrana před parazity. Přečtěte si našeho velkého průvodce antiparazitní ochranou pro psy a zjistěte, jaký typ antiparazitik je pro vašeho psa nejvhodnější. Platí to zejména pokud náš pes bydlí venku v kotci. I když je kotec na psa kvalitní a komfortní, je lépe přístupný různým parazitům. Proto bychom při pobytu psa v kotci měli dbát zvýšené pozornosti.

Tip: A když jsme u těch parazitů - nezapomínejte ani ani na pravidelné odčervování a očkování.

Jak pečovat o psí tlapky?

V létě na tlapky vašeho miláčka čekají rozpálené chodníky a v zimě zase posypová sůl. I pejsci, kteří nejsou vystaveni vysoké zátěži, potřebují, aby byly jejich tlapky řádně opečované.

Jak na péči o psí tlapky?

V létě se vyhněte procházkám po rozpálených silnicích a chodnících a obzvlášť velký pozor dejte na rozpálený asfalt, který by se mu mohl na tlapky nalepit. Po procházce tlapky zkontrolujte a případně namažte rostlinným olejem, sádlem, vazelínou nebo mastí na psí tlapky.

 • Pokud váš pejsek v zimě nenosí psí boty, namažte mu je před procházkou a po procházce mu packy omyjte a znovu důkladně namažte, abyste zamezili prasklinám.
 • Jednou za čas zastřihněte chlupy, které rostou pejskovi mezi polštářky na tlapkách. Chytají se do nich bodláky, nečistoty a v zimě se v nich drží sníh.
 • V závislosti na tom, jak rychle vašemu pejskovi dorůstají drápky a jak moc si je sám obrušuje, je čas od času potřeba drápky ostříhat. Ke stříhání drápků používejte výhradně kleštičky na drápky. Když má pes bílé drápky, je stříhání snazší. Orientujte se podle barev a nestříhejte tam, kde už začínají být růžové. U černých drápků musíte víc odhadovat.

Sáňkování u psa není k smíchu…
K péči o pejska patří také občasné vymačkávání análních žlázek. Anální žlázky jsou dva váčky po stranách konečníku. Při normální funkci se z nich spolu se stolicí průběžně vylučuje sekret. Sáňkování, zápach, časté olizování či vykusování srsti u ocasu je jasným signálem, že je s análními žlázkami něco v nepořádku a je pravděpodobně potřeba je vymáčknout - kontaktujte svého veterináře.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie