Velký průvodce antiparazitiky pro psy

štěně kavalíra běží ve vysoké trávě

Klíšťata, blechy, všenky a ostatní paraziti dokážou pořádně potrápit nejen naše mazlíčky, ale i nás. Chcete svého parťáka a domácnost ochránit, ale ve velkém množství možných přípravků proti parazitům se ztrácíte? Společně se podíváme na možnosti ochrany, které jsou na trhu k dostání.

Nejběžnější druhy parazitů u psů

Blechy

Blechy jsou nejčastějšími parazity psů i koček. Jsou velké pár milimetrů, ale spolehlivě je v srsti mazlíčka poznáte - vypadají jako malé kmínky, které běhají a skákají v srsti. Charakteristickým znakem zablešení je také jejich trus ulpívající na kůži psa nebo kočky u kořínků chlupů. 

Klíšťata

Klíšťata, které všichni dobře známe, číhají nejčastěji v lesích, loukách, ale stále častěji si nacházejí cestu do městských parků či našich zahrad. Klíště, stejně jako u lidí, může přenášet různé nemoci a rány po kousnutí se také mohou zanítit. Nepodceňujte tedy prevenci a chraňte sebe i své mazlíčky.

Všenky

Všenky jsou parazité podobné lidským vším, které napadají nejčastěji psy, kočky a domácí hlodavce. Napadení všenkami poznáte tak, že se zvíře hodně drbe, svědí ho kůže, která je zarudlá, vykusuje si srst. Všenky jsou stejně jako vši pozorovatelné pouhým okem a vajíčka (hnidy) kladou na jednotlivé chlupy, právě tak jako vši. 

Tip: Nejste-li si jisti, zda a jaký parazit vaše zvíře napadl, nezkoušejte aplikovat přípravky naslepo, ale raději zajděte k veterináři, který původce obtíží odhalí stoprocentně. 

Časté otázky:

  • Jak vyndat zakouslé klíště?

Vytáhnout ho rukou či pinzetou? Vykroutit? Nakapat olejíček? Mezi chovateli nejvíce osvědčená metoda je pevně chytit pinzetou nebo speciálním háčkem na klíštata a snadno vytáhnout, žádné kroucení ani “dušení” krémem nebo olejem. Důležité je také správné zlikvidování klíštěte (nejlépe spláchnutím do WC) a řádná desinfekce jak háčku či pinzety, rukou a také rány po klíštěti.

  • Kdy začít antiparazitika aplikovat?

Vaše mazlíčky začněte chránit nejlépe už začátkem března. Určitě nečekejte na první klíště nebo jiného parazita a začněte s ochranou včas, ať jste na příchod nechtěných návštěvníků připraveni.

  • Mohu stejná antiparazitika podat psovi i kočce?

Určitě nedávejte své kočce stejné přípravky jako psovi, mohou být pro ni vysoce jedovaté. Přečtěte si více o tom, která antiparazitika smí kočka i pes.

  • Je možné kombinovat spot-on kapičky a antiparazitický obojek?

Nikdy nekombinujte různé druhy antiparazitik bez předchozí porady s veterinářem. Pokud máte pocit, že přípravek nefunguje, nezvyšujte dávkování. Mohli byste zvířeti způsobit zdravotní komplikace.

Druhy a formy antiparazitik pro psy

Druhů antiparazitik je na českém trhu celá řada. Liší se způsobem výroby, formou nebo složením a samozřejmě značkou. Existují antiparazitika čistě přírodní nebo s chemickými složkami. Ty, které fungují jako prevence a ty, které naopak pouze likvidují dospělce parazitů. Přečtete si, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů a forem antiparazitik. Zorientovat se vám pomohou také tabulky s jednotlivými parametry.

Nejčastější formy antiparazitik pro psy jsou:

Káťa z Akinu: Pokud hledáte pouze prostředek k prevenci proti blechám a klíšťatům, doporučuji vybrat si mezi spot-on roztokem a obojkem. Každé má své pro i proti. Po roztoku má pár dní pes mastnou srst v místě aplikace, s obojkem byste ho zase neměli pouštět do postele… U nás fungují zhruba na stejno, a proto Mary s Roxou jakožto posteloví povaleči dostávají spot on od Advantixu a mamky bígl zahradní má kolem krku od jara do podzimu obojek Foresto.  Před aplikací přípravku doporučuji pejska vykoupat, a to nejlépe pomocí antiparazitního šamponu. Stejně tak prospěšné je důladné vyprání pelíšku a hraček.

Spot-on (Pipety)

Jedná se o kapičky, které se aplikují za krk (rozhrnete srst a kápnete přímo na kůži).
Skvělá alternativa pro ty, kteří nechtějí obojek, ať už kvůli pobytu parťáka doma či kvůli sportu. Pipety jsou vhodné také pro rodiny s malými dětmi, kterým těžko zabráníte v sahání či olizování antiparazitního obojku.

Nevýhodou je jejich relativně krátká účinnost. Aplikování kapek během roku (v sezóně březen až říjen) zopakujete až 7x.

Naši zákazníci nejlépe hodnotí spot-on přípravky Advantix.

Káťa z Akinu: Aplikace spot on není nijak těžká, pro snadnější představu jsme vám s Mary natočili krátké video:   

 

  Doba působení proti klíšťatům Usmrcení klíštěte Doba působení proti blechám Působí proti všenkám? Působí i na bodavý hmyz? Tolerují přípravek kočky? Je přípravek bezpečný pro březí a kojící feny? Smí se po aplikaci zvíře koupat?
Frontline Tri-Act pro psy Spot-on 4 týdny ano 4 týdny ne ano ne ne ne
Fypryst Spot-on Dog 4 týdny ano 2 měsíce ano ne ne ano ano
Frontline Spot-On Dog 1 měsíc ano 2 měsíce ano ne ne ano ano
Frontline Combo Spot-On Dog 4 týdny ano 8 týdnů ano ne ne ano ano
Advantix Spot-On 3-4 týdny ano 4 týdny ano ano 2 týdny ne ano ne

Antiparazitní obojky

Jejich největší výhodou je, že po nasazení vydrží celou sezónu a nemusíte hlídat, kdy jste aplikovali poslední pipetu nebo kdy aplikovat jiné antiparazitikum. Na trhu najdete také čistě přírodní varianty. Pozvolné uvolňování účinných látek z obojku je k psímu organismu šetrnější než v případě jiných farmaceutických přípravků. 

Ideální je volit obojek s pojistkou, který zamezí tomu, že se zvíře za obojek zahákne a nebude se moci vyvléknout. Nevýhodou může být, zejména u venkovních zvířat, že takové obojky se mohou ztratit a vaše investice s nimi.

Nezapomeňte, že většina obojků proti parazitům začíná působit až po 7 dnech.

Naši zákazníci nejlépe hodnotí: Fypryst, Foresto, Frontline.

Káťa z Akinu: Aplikace obojku snad ani nemůže být jednodušší, stačí ho psovi upnout kolem krku tak, abyste pod něj strčili dva prsty – máte tak jistotu, že psa neškrtí, a přebytečný konec obojku nůžkami odstřihnout. Jsou antiparazitní obojky, se kterými se pes může i koupat. Naší zkušeností dokonce je, že když je obojek po několika týdnech zaprášený a zdánlivě končí se svou účinností, bíglovi ho z krku sundáme a opláchneme pod tekoucí vodou (dojde k vyčištění pórů obojku), je doslova zase jako nový. 

  Doba působení proti klíšťatům Usmrcení klíštěte Doba působení proti blechám Působí proti všenkám? Působí i na bodavý hmyz? Tolerují přípravek kočky? Je přípravek bezpečný pro březí a kojící feny? Smí se po aplikaci zvíře koupat?

Scalibor Protectorband antiparazitní obojky

5- 6 měsíců ano ne ne ano
5-6 měsíců
ne ano ne
Foresto antiparazitní obojky 8 měsíců ano 7-8 měsíců ano ne ano ne ano
Kiltix obojky 7 měsíců ano 7 měsíců ne ne ne nebyly provedeny testy ne
Bolfo obojky pro psy 10 týdnů ne 4 měsíce (5měsíců u koček) ano ne ano nebyly provedeny testy ne

ATTACK obojek
65 cm pro psy

3 měsíce ne 3 měsíce ne ne nebyly provedeny testy   nebyly provedeny testy ano
ATTACK obojek
35 cm pro kočky
3 měsíce ne 3 měsíce ne ne ano  nebyly provedeny testy ano

 

Spreje proti parazitům

Ty jsou určené k přímému nastříkání na srst zvířete. Stačí tělo zvířete přestříkat tak, aby byla všechna srst navlhčena (je pouze potřeba vyhnout se přímému postřiku na hlavu). 

Výhodou je, že spreje odpuzují parazity takřka okamžitě. Nejsou ale vhodné do vody, což je důležité vědět, pokud se pejsek v létě rád koupe. 

Některá zvířata mohou být na aplikaci citlivá - je třeba zabránit vdechování a olizování.

  Doba působení proti klíšťatům Usmrcení klíštěte Doba působení proti blechám Působí proti všenkám? Působí i na bodavý hmyz? Tolerují přípravek kočky? Je přípravek bezpečný pro březí a kojící feny? Smí se po aplikaci zvíře koupat?
Fypryst spreje 4 týdny ano 3 měsíce (2 měsíce u koček) ano ne ano nebyly provedeny testy ano
Frontline spreje 5 týdnů ano 1-3 měsíce ano ne ano ano ne

Šampony 

Speciální šampon nejen vyživí a ošetří srst, ale také ochrání před parazity. Zvířátka je velmi dobře snáší a nemají potřebu jeho pach ze sebe setřít. Oceníte ho hlavně v případě, kdy je váš mazlíček napaden blechami či jinými parazity, které se v srsti vyskytují ve větším množství. Nevýhodou je však kratší účinnost ochrany. Šampon působí týden až dva. 

Ochrana a péče o prostředí, kde zvíře žije

Důležité je také pořídit prostředky, které před parazity ochrání také prostředí, ve kterém pejsek žije. Nejčastěji jsou to spreje k hubení parazitů v prostředí. Neaplikují se na zvíře, ale na pelíšek či boudu, deky, pohovky, atd. Je potřeba vybrat netoxické antiparazitní přípravky, které jsou neškodné pro člověka a teplokrevné živočichy. 

Většina antiparazitních přípravků má dlouhodobé účinky, ale bohužel žádná antiparazitika nejsou 100% účinná. Pokud tedy vezmete psa do lesa či na louku, kde je vysoká koncentrace klíšťat, je velmi pravděpodobné, že si nějaké domů přinese. Bez ochrany by jich ale bylo mnohem více! I při pravidelném používání antiparazitik je tedy důležité pejska po každé procházce prohlédnout. 

Jakou formu ochrany před parazity zvolíte?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie