Pořizujeme si štěňátko: Rady od nás, pro vás

štěně má za sebou popsanou školní tabuli a okusuje staré knihy

U nás v Akinu je každý odborník na něco jiného, ale spojuje nás obrovská láska ke zvířatům. Většinu z nás právě ke psům. A protože nás psi doprovázejí téměř na každém kroku a snadno tak sbíráme nové zkušenosti, rádi bychom vám předali své poznatky spojené s pořízením štěňátka a následné péče o něj.

Výběr štěňátka

Je potřeba myslet na to, že psí mazlíček s vámi bude třeba i 15 let. A po celou tuto dobu bude potřebovat lásku a péči. Určitě je také nutné zvážit a vybrat to „správné plemeno“, protože každé má své specifické vlastnosti a potřeby, ale především se liší svou povahou. Například takový jorkšír nebude potřebovat tolik zaměstnávat jako třeba akční borderka.

Pokud řešíte, zda pořídit štěně s průkazem původu či bez, neváhejte si přečíst článek s názvem: „Raději psa s PP či bez PP“, kde jsme tuto problematiku řešili hlouběji.

Než přinesete štěně domů

Jistě se už nemůžete dočkat těch chvil, kdy vyrazíte na společné procházky, budete si spolu hrát a nekonečně dlouho se mazlit. Zkrátit čekání si můžete tím, že na nového člena rodiny připravíte svou domácnost. Začít můžete tím, že nenecháte (především na podlaze) ležet věci, které by mohli štěňátko zajímat. Jsou to hlavně boty, které potom nebudete moci najít, protože tkaničky se krásně žužlají, či různé drobnosti, které by se daly spolknout. Než si chlupáčka přinesete domů, je také na místě připravit mu věci, které bude potřebovat a k tomu mu také nachystat nějaké zajímavé hračky, aby se mu v novém domově líbilo.

Výbava pro štěně 

Copak takové malé klubíčko bude potřebovat? Určitě 2 misky - jednu na krmivo a druhou na vodu. Dále potom pelíšek, ať se mu zdají sladké sny, hračku pro zábavu a pamlsky pro upoutání vaší pozornosti. Určitě budete také potřebovat vodítko, obojek či vhodný postroj. Při venčení se vám také budou jistě hodit sáčky na exkrementy.

Očkování štěněte 

Správný chovatel Vám poskytne informace o všech očkováních, které pejsek dostal (zpravidla se první očkování dělá cca v 6 týdnu po narození). Na vás potom bude postarat se o to, abyste dodrželi další naplánovaná očkování.

Určitě ale neváhejte s první návštěvou veterináře. Ten vám dá další cenné informace a poradí například s vhodným odčervením.

Správný výběr krmiva

Prvních pár dní je dobré štěňátku nechat krmivo, na které je zvyklé od chovatele. V případě, že pejskovi nesedí či chcete vybrat jiné, kvalitnější krmivo, je možné ho opatrně změnit. Krmivo pro štěně, které je v období růstu, by mělo uspokojovat všechny nároky pro zdravý růst organismu. Důležitá je především kvalita a složení proteinů, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek.

Změna krmiva – nejlepším způsobem je postupné přidávání nového krmiva do stávajícího. Nejdříve přidat trošku nového krmiva, potom čtvrtku dávky, půlku, třičtvrtě, až nakonec podáváte pouze nové krmivo. Přechod na nové krmivo by měl trvat 7 – 10 dnů, ale je možné ho prodloužit i na 14 dnů.

Jak krmit štěně

Štěně se ze začátku krmí vícekrát, a to až 4x denně (do 6 měsíců). Od 6 měsíců do 1 roku se krmná dávka rozdělí na polovinu, krmí se tedy 2x denně.

Po jídle nechte vždy štěně v klidu, aby vše mohlo strávit. Štěně se na to snadno naučí a vy tak předejdete torzi žaludku či dalším zdravotním komplikacím.

Vybírejte kvalitní pamlsky, ty by měly být pro štěně lehce rozkousatelné a hlavně by měly vašemu psovi chutnat.

Výchova a výcvik 

S výchovou můžete začít hned, jakmile se štěňátkem přijedete domů. Jedná se o to, že ho nenecháte kousat, co se mu zlíbí. Naučíte ho, že se „potřeba“ vykonává venku, anebo aby poklidně seděl, než mu nasypete jídlo do misky.

Postupně můžete začít učit základní povely jako je přivolání, sedni, lehni a třeba dej pac. Správně pejska namotivujete pomocí tréninkových pamlsků či hračky. A jak správně povely začít učit? Třeba podle těchto videí, která vám hravě ukáží, jak na to.

S výcvikem naopak nespěchejte. Základní poslušnost můžete začít trénovat i od mala, ale pokud chcete s pejskem začít s nějakým tím psím sportem, dejte tomu čas. Nejprve si zjistěte veškeré potřebné informace od chovatelů či trenérů a v ten pravý čas začněte pomalu trénovat.

Na štěňátko nijak nespěchejte a raději si užívejte společné chvíle strávené hraním. Lépe se tak poznáte, utužíte svůj vztah a štěňátko s vámi do budoucna bude rádo pracovat a cvičit.

Máte právě doma malé štěňátko? Podělte se s námi o vaše první společné chvíle.

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie