1. Dbejte na vhodnou a vyváženou stravu
Stejně jako u člověka je vyvážená strava základem zdraví. Ať už jste zvolili jako krmivo pro svého psa granule nebo třeba BARF, vždy se ujistěte, že svému miláčkovi podáváte všechny potřebné živiny a vitamíny. Zajímejte se o složení krmiva a zjistěte, k čemu jsou které suroviny v krmivu dobré.
Tip: Krmivo Akinu VITALITY je superprémiové holistické krmivo s vysokým podílem čerstvého masa, které je grain i GMO free a navrženo tak, aby podporovalo zdravý a dlouhý život pejsků všech plemen a velikostí.
2. Dopřejte svému parťákovi dostatek pohybu
Jsou dny, kdy se nezmůžete na víc než dvě procházky. Někdy svého miláčka jen vypustíte na zahradu, aby se vyvenčil sám a hned zase spěcháte domů do tepla. Asi se v tom občas poznáme každý, ale určitě by to nemělo být standardem.
Každý pejsek má jinou potřebu pohybu a tu je potřeba pro jeho fyzickou i psychickou pohodu naplnit. Pokud máte doma třeba lovecké nebo pracovní plemeno (nebo prostě jenom aktivního pejska s velkým množstvím energie), jistě víte, že je potřeba ho každý den nechat dostatečně vyběhat a unavit. Ale i “gaučáci” potřebují pohyb. Alespoň jedna dlouhá procházka za den by tedy měla být naprostou samozřejmostí.
Pohyb jako takový můžete někdy kompenzovat i doma - honit se nebo aportovat menší měkké hračky může váš miláček klidně doma.
3. Zajistěte potřebné vnější podněty a stimulaci
Každodenní rutina je nudná pro člověka stejně jako pro psa. Zatímco my můžeme hledat vnější podněty, i když třeba ležíme na gauči, pejsek se může nudit. Dvakrát denně obejít stejný blok, stále stejné hračky, stále stejné granule, každý den ty stejné aktivity,... to není zrovna stimulující prostředí.
Aby byli pejsci v psychické i fyzické pohodě, potřebují občas objevovat něco nového. Čmuchat nové pachy, probouzet své instinkty, zapojovat mozkové závity. A není v tom žádná věda - někdy stačí prostě jen změnit trasu procházky, ochutnat něco nového, vyčmuchat si pamlsky ve čmuchací dečce… Přečtěte si více o enrichmentu a vyzkoušejte některé enrichment aktivity, které zaručeně zlepší kvalitu života vašeho miláčka.
4. Dbejte na péči o tělo
Pravidelné vyčesávání dlouhé srsti, stříhání drápků či čištění uší by mělo být samozřejmou součástí psí hygieny. Přečtěte si, jak správně pečovat o psa od uší až po tlapky.
5. Poznejte osobnost svého psa…
… a respektujte ji. Zní to možná samozřejmě, ale každý pejsek je jiný. Zatímco jeden je společenský a hravý, jiný má rád svůj klid a o přílišnou socializaci nestojí. Pokud je váš parťák společenský a rád si hraje s ostatními psy, dopřejte mu dostatek kontaktu s ostatními stejně naladěnými pejsky. Vydejte se do parku nebo na společnou procházku. Zlaté pravidlo zní, že bychom pejska neměli nutit do ničeho, co mu není příjemné a podporovat ho v tom, co ho baví.
Jaké zaručené tipy pro zdraví a spokojenost svého pejska máte vy?